Mıknatısları, Lazer Altında Sıvı Gibi Davrandığı Anlaşıldı

Colorado Boulder Üniversitesi'nden Ezio Iacocca ve Mark Hoefer'ın bu hafta Nature Communications'ta yayımlanan çalışmalarında lazerin mıknatısların karakteristikleri üzerindeki tesirleri araştırıldı. Araştırma, mıknatıslara olan bakış açısını değiştirecek çeşitten sonuçları gözler önüne serdi.

Mıknatısların tabiatları gereği epeyce organize bir parçacık yapısına sahip olduğunu belirten Ezio Iacocca, atomik yapı taşlarının üst ve aşağı taraflı hareketlerine dikkat çekti. Bu dönüş hareketlerinin Dünya'nın manyetik alanının her vakit kuzey istikametini işaret etmesiyle emsal olduğunu belirten Iacocca, bu dönüşlerin denetim edilebilmesi durumunda epey süratli manyetizma bazlı data depolama aygıtları üretilebileceğini söz etti.

Oldukça kısa müddetli bir lazer atımıyla mıknatısta bozunmanın gerçekleştiğinin belirtildiği çalışmada lazer etkisiyle parçacıklarının üst ve aşağı olan hareketinin tüm taraflara dağıldığı ve manyetik özelliklerin bu yüzden ortadan kalktığı tabir edildi.

Gerçekleştirilen deneyler sırasında ortaya çıkan bilinmeyenleri araştırmak için bir deney tasarlayan takım; gadolinyum, demir ve kobalttan oluşan alaşımı lazerle patlattı ve araştırmanın en ilgi çeken sonucuna ulaştı. Mıknatısların aslında sıvılaşmamasına karşın sıvı unsurlardaki üzere dönüş hareketleri gösterdiğini tespit eden araştırmacılar, elde ettikleri sonuçları yeni teknolojiler geliştirmekte kullanmayı hedefliyorlar.

Başa dön tuşu