Loch Ness Canavarının Varlığını İnceleyen DNA Araştırması

Loch Ness Canavarı, bizdeki Van Gölü’ne tekabül eden lakin çok daha eski, meşhur ve gizemli bir yaratıktır. Birtakım şahıslar bu gizemli canlıyı gördüklerini argüman ederler. Komplo teorilerinde de sık sık kendine yer bulan bu yaratık, İskoçya’nın sembollerinden de biri haline gelmiştir.

Canavarın gerçek olup olmadığına, gerçekse nasıl bir yaratık olduğuna dair çeşitli teoriler var. Bu teorileri test etmek isteyen bilim insanları, gölden topladıkları çeşitli hususlar üzerinde DNA testleri yürütüyorlar.

Araştırmacılar, yaptıkları açıklamada ana canavar hipotezlerini test ettiklerini, üçünün testleri geçemediğini lakin birinin gerçek olma mümkünlüğü taşıdığını belirtti. Araştırmanın başındaki isim olan, Yeni Zelanda’daki Otago Üniversitesi’nden Profesör Neil Gremmel, araştırma boyunca gölden kürk, pul, atık, idrar ve su örnekleri topladı.

Profesör Gremmel, Loch Ness’teki biyo çeşitliliği bir raporla açıklayacaklarını söyledi. Haziran ayında bitmesi beklenen raporun açıklanması, eylül ayına ertelendi. Gremmel bu durumun sebebini ise belgesel yapan TV kanalları ile olan görüşmelerdeki sıkıntılara bağlıyor. TV kanalları, sonuçları birinci olarak kendi belgesellerinde duyurmayı istiyor. Görüşmeler, bir muahedeye varılamadan sona erdirildi. Grubun düzgün bir para istemesi olağan fakat kimsenin bu muahedeyi yapmamış olması, canavarın varlığı konusunda kuşku uyandırıyor. Profesör, canavarın olmadığını tez edemeyeceklerini ve lakin kendi bulgularını sunabileceklerini söylüyor.

Araştırmacılar, yaptıkları çalışmada gölün lokal çeşitlerinden olmayan 15 farklı balık ve 3000 kadar bakteri tipi keşfettiler. Bunun dışında, araştırmacıların tabiriyle “bazı sürpriz şeyler” de bulundu.

Bu sürprizlerin ne olduğunu, Profesör Gremmel ve takımı açıklamayı tekrar ertelemezse eylül ayında öğreneceğiz. Kim bilir, tahminen de bir kanalla mutabakata da varırlar ve Loch Ness’in sırrını bir belgeselden öğreniriz.

Başa dön tuşu