Gezegen Keşif Uydusu TESS, 21 Yeni Gezegen Keşfetti

18 Nisan 2018'de gezegen avı seferine başlayan TESS uydusu, 1 yılı aşkın müddettir yörüngede araştırmalarını sürdürüyor. Daha evvel süpernovaları ve kara delikleri de araştıran TESS, son 1 yılda yaptığı 21 gezegen keşfi ile NASA'yı derin uzaydaki yaşam işaretlerini bulma konusunda bir adım ileriye taşıyor.

NASA'nın keşif aracı; yıldızların önünden geçen gezegenleri, parlaklıklarında kısa dalgalanmalar gözlemleyerek tespit ediyor. Şimdiye kadar TESS, bu biçimde Güneş sistemimizin dışında yalnızca birinci yılda 21 yeni gezegen keşfetti. Bilindiği üzere TESS, 2018'in nisan ayında yörüngeye girmiş ve birinci olarak güney bölgesindeki yıldızları araştırmıştı.

NASA, keşif aracının tüm beklentileri aştığını ve kuzey bölgesinde daha fazla gezegen aradığını açıkladı. TESS'in baş araştırmacısı George Ricker, “TESS'in birinci faaliyet yılında suratı ve üretkenliği, vazife için en optimist umutlarımızı bile aştı” dedi.

2018'in temmuz ayından bu yana keşif aracı, güneyde kara delikler, süpernovalar ve öbür fenomenler hakkında bilgi topladı. TESS, gezegenleri bulmak için her seferde 27 gün boyunca gökten 24 dereceye kadar olan bir parçayı izliyor. Ayrıyeten TESS, Güneş sistemimizden 300 ışık yılı daha yakın yıldızlara odaklanıyor.

Başa dön tuşu