Metinden Görsel Üreten Yapay Zekâlara Dava Açıldı

Hayatımıza her geçen gün biraz daha entegre olan yapay zeka, son periyotlarda sanatla da anılıyor. Evet; Stability AI ve Midjourney gibi girmiş olduğunuz metinleri, bir sanatkarın elinden çıkmışçasına harika görsellerle karşımıza çıkaran yapay zeka araçlarından bahsediyoruz. Üstelik bu yapay zekaların ürettiği eserler, DeviantArt üzere platformlar aracılığıyla milyonlara ulaştırılıyor.

Yapay zekanın bu becerileri, bu işle hayatını kazanan sanatkarları pek de şad etmemiş durumda. Çünkü ABD’nin Kaliforniya eyaletinde açılan yeni bir davada sanatçılar, yapay zeka nedeniyle para kazanamaz hale geldiklerini öne sürüyor. Davacı tarafta olan üç sanatçı Sarah Andersen, Kelly McKernan ve Karla Ortiz, Stability AI, Midjourney ve bu yapay zekalar tarafından üretilen içeriklerin sergilendiği DevianArt’tan tazminat istiyor.

Yapay zeka, sanatkarların emeklerini ‘çalıyor’! Pekala nasıl?

Davacılar, yapay zekalar ile oluşturulan görsellerin sergilendiği/pazarlandığı platformların başta DMCA olmak üzere telif hakkı ve rekabete alışılmamış hareket ettiklerini savunuyorlar. Avukat Matthew Butterick’e nazaran kelam konusu yapay zekalar; ressamların, müelliflerin, geliştiricilerin ve başka tüm içerik üreticilerin eserlerini kullanarak eğitiliyorlar ve bu noktada hiçbir kısıtlama yapılmıyor. Yani yapay zeka, özgün bir görsel ortaya çıkarıyor olsa da o görselleri çıkarmak için hiçbir fiyat ödemeden gerçek sanatkarların yapıtlarını referans alıyor…

Yapay zeka nasıl eğitiliyor? Sanatkarlar haklı olabilir mi?

Makina tahsili, yapay zeka dünyasının en tanınan tekniklerinden bir tanesi. Bir yapay zeka algoritması, yüz binlerce ve tahminen milyonlarca referans içeriği tahlil ediyor. Bu tahliller sonucunda da objelerin, görünümlerin, insanların ve metne dönüştürebileceğiniz çabucak her şeyin nasıl görünebileceğini ‘hayal’ ediyor. Yani yapay zekaya “Kırmızı kedi” yazdığınızda aslında yapay zeka, daha evvel kendisine sunulmuş kedi görselleri ve kırmızı renkli imgeleri referans alarak ortaya bir görsel çıkarıyor.

Peki sanatkarlar tam olarak ne için tazminat istiyor? Şayet bir yapay zekayı yalnızca bendeniz Eray Kalelioğlu tarafından yazılmış makalelerle eğitirsenizi, yapay zeka bir mühlet sonra Eray Kalelioğlu’nun elinden çıkmış gibi görünen makaleler yazmaya başlayacaktır. Dolayısı ile makale, yapay zeka ile üretilmiş olsa da art planda Eray Kalelioğlu’nu referans almış oluyor. Pekala burada bir tazminat gerekliliği kelam konusu mu? Bir telif hakkından kelam edebilir miyiz? Teknolojinin bu evresi kısmen yeni ve somut yasal düzenlemelere aç olduğundan yorumunu hukukçulara bırakıyoruz.

Son periyotlarda her mecrada görmeye başladığımız avatarlar nasıl yapılıyor?

Avatar imali için kullanılan sayısız uygulama var. İşte onlardan kimileri:

Yapay zekanın ürettiği imaj örnekleri için:

Başa dön tuşu