Huawei Geliştiricileri İşletim Sistemi HongMeng’e Davet Etti

Şangay'da gerçekleşen Çin Açık Kaynak Zirvesi'nde Huawei'nin Strateji ve Sanayi Gelişimi Lider Yardımcısı Xiao Ran, Huawei'nin Huawei Ark derleyicisinin Ağustos 2019 tarihinde resmi olarak açık kaynaklı olacağını duyurdu. Huawei, ortakları ve uygulama geliştiricilerini 'Ark of Friends Circle' isimli bir terminal kurmaya davet etti. Huawei, bu projesiyle birlikte adil, açık, sağlıklı ve herkesin kazanacağı global bir ekosistem oluşturmayı amaçladığını belirtti.

  • Huawei'nin işletim sistemi ne vakit gelecek, nasıl görünecek? Tüm gelişmeler için tıklayın.

Açık kaynak kodlu Ark derleyicisi, Huawei'nin yeni işletim sistemi HongMeng konusunda önemli bir ilerleme olarak görülüyor.

Bu yılın mayıs ayında ABD, Huawei'yi kara listeye almıştı. Bir mühlet geçtikten sonra Google, Huawei'ye olan Android takviyesini keseceğini belirtmişti. Bu açıklamanın akabinde Huawei, kendi işletim sistemini uzun bir müddettir geliştirdiğini açıklamıştı.

Huawei, P30 serisinin Çin modelinin lansmanında, mimari düzeydeki optimizasyonlarla performansı önemli manada artıran 'Ark Derleyicisi'ni tanıtmıştı. Huawei, Ark düzenleyicisinin sistem akıcılığını %24, sistem cevabı suratını %44 ve üçüncü parti uygulamalarının akıcılığını da %60 oranında artırdığını sav etmişti. Dahası, bu sistemi amiral gemisi aygıtlarına da uygulayacağını belirten Huawei, halihazırda ziyadesiyle rekabetçi bir performansı olan aygıtların daha da gelişeceğini bildirmişti.

Çinli medya TechWeb, Huawei'nin işletim sistemi HongMeng'in güç olan kısmının teknik geliştirme değil, ekosistemin oluşturulması olduğuna inandığını bildirdi. Hatırlayacak olursak Ali ve Meizu, Yun OS isimli bir sistem çıkartmış, %7'lik bir pazar hissesine sahip olarak iOS'un uyumluluk sorunu vaktinde Çin'deki en büyük ikinci işletim sistemi haline gelmişti.

Ark düzenleyicisinin, geliştiricileri Huawei ekosistemine çekmesi ve işletim sisteminin piyasaya girme sürecini hızlandırması bekleniyor.

Başa dön tuşu