Metamask hakkında her şey

Kripto paraların sunduğu tüm imkan ve hizmetlerden yararlanmak, bunların tümünü deneyimlemek istiyorsanız bilgilerinizi saklayan ve koruyan bir cüzdandan çok daha fazlasına gereksiniminiz var. Size, blok zinciriyle direkt etkileşim kurarken tıpkı vakitte inançlı de olan bir kripto cüzdanı lazım. Metamask tam olarak bunları sunan bir cüzdandır. Bybit Learn tarafından hazırlanan içerikte Metamask’e dair her şey yer alıyor.

Kripto para okur yazarlığının yatırım yapmak için gerekli olduğuna inanan ve çalışmaları ile bu faaliyetlerini Bybit Learn başlığı altında gerçekleştiren Bybit, bir cüzdan çeşidi olan Metamask ile ilgili bilinmesi gereken her şeyi içeren çalışmasında A’dan Z’ye Metamask’e ele alıyor.

Metamask, Ethereum ağının sunduğu her türlü hizmete bağlanmanızı sağlayan bir “köprü” görevi görür. Bu hizmetler ortasında merkeziyetsiz uygulamalara (dApp’ler), merkeziyetsiz finans hizmetlerine (DeFi) ve merkeziyetsiz borsalara (DEX) erişim de bulunmakta. MetaMask’ın kurulumunu yapmak ve MetaMask cüzdan kullanmaya başlamak birinci başta karmaşık görünebilir. Lakin nasıl yapıldığını öğrendikten sonra son derece kolaydır.

Kripto Cüzdanı Nedir?

Kripto para, blok zinciri süreçlerinin düzgün bir biçimde doğrulanması için kelam konusu süreçlerin bir özel anahtar ile imzalanması ve herkese açık bir anahtar kullanılarak doğrulanması gerekir. Blok zincirinin yeni blok bilgileriyle güncellenmesi, sırf bu kademedeki süreçlerin uygulanması durumunda gerçekleşir. Bu özel anahtarlar herkes için benzersizdir, şahsa özeldir. Tıpkı parolalarınızı ihtimamla sakladığınız üzere özel olarak tutulmalı ve saklanmalıdır. Özel anahtarları diğerlerinden korumak için kripto cüzdanlarda saklamak gerekir. Süreçlerin gerçekleştirilmesi için özel anahtarlar kritik bir ehemmiyete sahiptir. Misal halde özel anahtarlarınızın, münasebetiyle da kripto paralarınızın güvenliğini sağlamak için kripto cüzdanları da çok kıymetlidir.

İki türlü kripto cüzdanı vardır:

Sıcak cüzdanlar, özel anahtarlarınıza erişimi sağlayan, internete bağlı durumdaki yazılımlar, platformlar yahut tarayıcı eklentileridir. Bunun için dizüstü bilgisayar, akıllı telefon yahut internet tarayıcısı üzere aygıtlarla internete erişiminiz olmalıdır.

Soğuk cüzdanlar ise tıpkı USB bellekler üzere fizikî donanımlar olan kripto cüzdanlarıdır. Çevrim dışı olmalarından ötürü soğuk cüzdanlar daha inançlıdır ve süreçlerin doğrulanması için sırf bir bilgisayar erişimi ile gerçekleşebilir. Fakat soğuk cüzdanlar, sıcak cüzdanların sunduğu imkânları sunmaz.

Metamask Nedir?

Metamask, blok zinciri alanında faaliyet gösteren bir yazılım şirketi olan ConsenSys tarafından 2016 yılında oluşturulmuştur ve günümüzde piyasadaki en tanınan sıcak cüzdanlardan bir adedidir. Bunun yanı sıra Metamask cüzdan, açık kaynaklı (herkesin erişim sağlayabileceği bir yazılım) bir cüzdandır. Ethereum blok zincirini ve bu ağ üzerinde çalışan ERC-20 tipindeki tüm tokenleri hem çalıştırır hem de dayanaklar. Metamask telefonda kullanıyorsanız bir uygulama olarak, internet tarayıcısında kullanıyorsanız bir uzantı olarak çalışır. Metamask şu anda Chrome, Firefox ve Brave tarayıcılarını destekliyor.

Metamask cüzdan kripto paralarınızı saklamakla kalmaz, PoolTogether üzere merkeziyetsiz finans (DeFi) bünyesinde faaliyet gösteren DApp’ler (Merkeziyetsiz Uygulamalar) ile etkileşimde bulunmanız için bir aracı görevi de görür.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu