Mars’ın Kuzey Kutbunun Altında Devasa Bir Buzul Bulundu

Dünya ve Mars ortasındaki en büyük benzerliklerden bir tanesi de gezegenlerin yüzeyinde bulunan su buzu ki aslında bu yüzden uzay keşfi için Mars epeyce tanınan bir amaç. Burada daha enteresan olan şey ise bilim insanları tarafından uzun yıllardır tartışılan ve varlığı onaylanan yüzeyin altında bulunan buzullar.

Bu yer altı sularının önbelleği Mars tarihine ışık tutabilir ve hatta bir gün beşerler Mars’ı yeni meskeni olarak seçerse değer biçilemez bir kaynak olur. Teksas Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı çalışmaya nazaran, kuzey kutbundaki buz örtüsünün altında bu katmanları bulunuyor ve bu gezegendeki en büyük su rezervi olabilir.

Araştırmanın müelliflerinden Stefano Nerozzi ve Jack Holt araştırmalarına bahis olan bilgileri Mars Reconnaissance Orbiter’da (MRO) bulunan Shallow Radar (SHARAD) vasıtasıyla elde ettiler. Bu aygıt, radar dalgalarını kullanarak yerin 2,4 km altına penetre edebiliyor. Araştırmacıların keşifleri ise yerin 1,6 km altındaki kum ve buz katmanında gerçekleşti.

Nerozzi, yaptığı basın açıklamasında bu buzun erimesi halinde, derinliği 1,5 metreyi bulan global bir okyanus oluşturabileceğini söyledi. Bu araştırmacıların elde ettiği bulgular, farklı çalışmalarla da doğrulanmış durumda.

Araştırmacılar, bu katmanın ortalama olarak %50’sinden fazlasının su barındırdığını varsayım ediyor ki bu oranın %90’a çıktığı bölgeler de bulunuyor. Tüm bunların haricinde bu keşif, gezegenin iklim geçmişi ve gezegenin tarihi hakkında epeyce enteresan bilgileri açığa çıkarabilir. Yapılan tahlillerle birlikte bilim insanları Mars’ın ikliminin ömür için hiç uygun hale gelip gelmediğini öğrenebilir.

Suyun oraya nasıl gittiği konusunda ise muharrirler, Mars’ın ısınma ve soğuma süreçlerinde oluşmuş olabileceğini düşünüyorlar. Bilim insanları, Mars’ın kimi vakitler yörüngesi ve eğimi sebebiyle buzul aktifliklerin altında kaldığını biliyor.

50 bin yıllık bir süreç boyunca Mars’ın eğimi Güneş’e doğruydu. Gezegen daha dik bir pozisyona geldiğindeyse ekvatoral bölgeler ısındı ve kuzey kutup bölgesi soğudu ki bu da buz örtüsünün gelişmesine sebebiyet verdi. Kızıl gezegen, Güneş’e hakikat eğimli hale geldiğinde bu bölge ısındı kutuptaki bu buz örtüsü eridi.

Tüm bu süreçler boyunca buzul örtüsünden kalanlar vakitle kumla kaplandı ve böylelikle Güneş’e maruz kalmaktan kurtuldu.

Holt ise daha evvelce Mars’ın orta enlemlerinde yer altı buzullarının olduğunu keşfettiklerini, yapılan bu son keşfin ise gezegendeki bilinen su ölçüsünü ikiye katladığını gösterdiğini söyledi. Holt ayrıyeten kutup bölgesinde ve daha düşük enlemlerdeki buzulların varsayımı olarak birebir yaşta olduğunu da tabir etti.

Bir vakitler araştırmacılar Mars’ın yüzeyindeki suyun büsbütün yok olduğunu düşünüyordu lakin yapılan araştırmalarla birlikte bunların hakikat olmadığı kanıtlandı. Ayrıyeten gelişen robotik teknolojiyle birlikte artan Mars vazifeleri, gezegen hakkında bilinmeyenleri açığa çıkarmaya devam ediyor.

Başa dön tuşu