Linus Torvalds, Linux Kernel 5.2’yi Resmen Duyurdu

Linus Torvalds, Linux 5.2 kernel serisinin yayınlanışını ve kullanılabilir olduğunu bugün duyurdu. Geliştirici, sürümün işletim sistemine belli yeni özellikler eklediğini, şoförleri güncellediğini ve performans artışları yaptırdığını belirtti.

Yedi adet test sürümü (RC) geçiren Linux 5.2 kernel serisi, indirilebilir biçimde yeni özellikleri ve geliştirmeleriyle birlikte tanıtıldı. Doğal ki belirtmekte yarar var: Bu sürüm uzun mühlet desteklenen bir sürüm olmadığı için 5.2.1 çıkana kadar mevcut kernelinizi kullanmanızı öneriyoruz.

Linux'un kurucusu Linus Torvalds, yaptığı bir açıklamada “Seyahatlerim ve geçtiğimiz hafta birkaç gün boyunca internetten büsbütün uzak olduğum için sekizinci test sürümünü yapmayı düşünüyordum. Aslında biraz geç gelmiş olsa bile bir haftayı daha test sürümüne harcamak için bir sebep bulamadığımdan v5.2'yi nispeten daha erken biçimde yayınlıyorum” demişti.

Linux kernel 5.2'de ne yenilikler var?

Linux kernel 5.2'ye baktığımız vakit Sound Open Firmware isimli açık kaynaklı bir üretici yazılımıyla karşılaşıyoruz. Bu yazılım, DSP ses aygıtları, sistem evraklarını bağlamak için yeni bir bağlama API'si, ARM Mali aygıtları için yeni açık kaynak kodlu bir GPU şoförü ve EXT4 evrak sisteminde büyük/küçük harf hassasiyeti dayanağının yanı sıra performans geliştirmeleri üzere yenilikleri de içeriyor.

Güncellemeye güvenlik açısından baktığımızda Linux kernel 5.2'nin yeni bir CPU kusur altyapısını barındırdığı belirtildi. Bu altyapı, aygıtları Intel MDS (Mikromimari Bilgi Örnekleme) güvenlik açıklarına karşı koruyor. Ayrıyeten 'migitations=' isimli bir önyükleme seçeneği de CPU kusurlarındaki risk azaltmaları etkinleştirebiliyor ya da devre dışı bırakabiliyor.

Yeni sürüm, daha güzel bir donanım takviyesi için sayısız yeni ve güncellenmiş şoförün yanı sıra onlarca kusur ve güvenlik düzenlemesini de aldı. Yazımızın başında belirttiğimiz üzere yazılım şu an için toplu yayına hazır olmadığı için kullanıcıların Linux kernel 5.2.1 sürümünü beklemesini öneriyoruz. Tekrar de indirmek isteyenler sürümünü bu bağlantı aracılığıyla indirebilir.

Başa dön tuşu