Uzaylılarla İlk Temas Kurulduğunda Neler Yaşanacak?

Uzaylılara inanan da var inanmayan da. Ancak bugün, uzaylılara inananların haklı çıktığı bir dünyaya atılacağız. İnsanlığın yüz yıllardır dehşetle karışık merakla beklediği şey yaşandı, uzaylılar insanlıkla temasa geçti.

Bu anı pek çoğumuz tahminen de birçok sefer hayal etmişizdir. Lakin hayal edip de tam olarak cevabını bulamadığımız bir şey daha var: Uzaylılar insanlıkla temasa geçtikten sonra neler yaşanacak? İnsanlık ismine kararları kim verecek?

Cevap: Bilinmiyor.

Aslında bu içeriğimizde (veya rastgele bir yerde) bu sorunun hiçbir karşılığını bulamayacaksınız. Çünkü sorunun resmiyette hiçbir karşılığı yok. O denli ki bilim insanları dahi böylesine bir durumda yapacağımız hiçbir şeyin olmadığını tekraren lisana getirmişti.

Bu bahiste memleketler arası alanda yapılan hiçbir muahede yahut rehber bulunmuyor. Hatta St. Andrews Üniversitesinden dilbilimci Dr. John Elliott, insanlığın bu durumda “Başsız tavuklar üzere olacağını” paylaşmıştı.

Zaten büyük bir krizde bile dünyada neler yaşanabileceğini, bir anda tüm kartların nasıl yine dağıtılabileceğini COVID-19 salgınında görmüştük.

Üstelik uzaylıların insanlıkla nasıl temasa geçtiği bile bu noktada pek kıymet arz etmiyor. Sonuçta her bir birey, bilinen tarihinde birinci kere kainatta kendisinden öteki hayat formlarının da yaşadığını öğrenecek.

Şöyle önemli bir biçimde bir düşünün ve o an nasıl reaksiyonlar verebileceğinizi çözmeye çalışın. Bilinmeyenle, daha evvel hiç yaşanmamış bir şeyle yüzleşmek biraz sıkıntı, değil mi?

Aslında bu türlü bir senaryo için bir plan da sunulmuştu fakat akıbeti aşikâr değil:

Uluslararası Uzay Akademisi, 2010 yılında bu türlü bir senaryo için muhtemel bir plan hazırlamıştı. Ama planda tekrar net bir karar merciinden bahsedilmiyordu.

Plan, dünya dışı yaşama dair en ufak bir sinyalin bulunması durumunda Birleşmiş Milletler ve Dış Uzayın Barışçıl Kullanımları Komitesi (Copous) aracılığıyla memleketler arası uyum için bir forum oluşturulmasını öngörüyordu.

Bununla birlikte sinyale yanıt verilip verilmeyeceği de ‘geniş ölçüde temsil edilen memleketler arası bir kuruluşa’ bağlı tutuluyordu. Bu kuruluş için Birleşmiş Milletler örnek olarak gösterilse de bu kısım ziyadesiyle yoruma açık.

  • İşin garip yanı, plan burada sona eriyor. Bundan sonraki mümkün gelişmelerden ve insanlığın atacağı adımlardan hiçbir formda bahsedilmiyor.

Ayrıca memleketler arası birliğin bir anda sağlanıp sağlanamayacağı da büyük bir soru işareti. Sonuçta COVID-19’da bile bu birliği kurmakta başarısız olmuştuk. Afrika ülkelerine aşı bile vermedi büyük çoğunluğumuz.

Hadi varsayalım ki bu türlü bir birlik kuruldu; insanlık, tarihinde birinci defa hakikaten bir ortaya gelmeyi başardı. Bu sefer de uzaylıların nasıl bir gayeyle bizle temasa geçtikleri konusu var. Düşman da olabilirler dost da.

Biz bu olasılıkları düşündükçe haliyle ortam sonsuz bir formda dallanarak büyüyen bir ağaca dönüşüyor. Farklı bir bakış açısına geçelim mi?

Bu çıkmazı bir de yapay zekâya aktarmaya ne dersiniz? Aslında o da bir çıkmazda olabileceğimizi söylüyor:

Uzaylı-insanlık temasındaki çıkmazı bir de ChatGPT’ye sormayı denedim. Aldığım karşılıklardan geneli aslında çıkmazı dallandırmaya devam etse de özellikle son soruya verdiği karşılık bir tık korkuttu.

Birini konuşturduk, başkası de eksik kalmasın. Yapay zekâya sorduğum birtakım soruları ve yanıtlarını bir de DALL-E 2’ye resmettirdim. Ortaya ziyadesiyle etkileyici imgeler çıktı. Başlayalım.

  • O son cümle hiç olmayacak be ChatGPT.

Peki temas fizikî olarak gerçekleşirse? Evvel barışçıl üzere duran bir senaryoya bakalım:

Bir de saldırgan bir senaryoya göz atalım:

Uzaylıların Dünya’ya saldırdığı bir gerçeklikte hayatta kalma talihimiz ne olurdu?

Biz inanmıyoruz fakat ChatGPT inanıyor: Tahminen de bizi tam olarak tanıyamamıştır…

Son sorumuz ve hafifçe korkutan bir karşılık: Uzaylıların kumandanı olsaydın, Dünya’da saldıracağın birinci yer neresi olurdu?

Korkuttu ama merak da uyandırdı. Hey DALL-E, ChatGPT’nin bahsettiği bu ütopik yer neye benziyor? Bu sorunun karşılığı daha da şaşırttı:

Evet, DALL-E, ChatGPT’nin cevabını bilhassa ibadet yerlerine benzeyen yapılar halinde betimledi. İkinci görselde ‘insanların farklılıkları’ konusunu daha da açmayı denesem de yanıt değişmedi.

Farkındayım, nereden başladık ve nereye geldik. Ama böylesine dallanıp budaklanan bir hususta yolunu şaşırmak pek doğal. Sonuçta hiçbir yanıtı yok.

Peki sizce insanlık, uzaylılarla birinci teması kurduğunda neler yaşanabilir? İnsanlık, nitekim bir ortaya gelip hemfikir olarak kararlar alabilir mi?

  • Kaynaklar: SETI, The Guardian
Başa dön tuşu