Ispanaktaki Bir Kimyasal, Steroid Etkisi Yapıyor

Berlin Üniversitesi'nde bulunan araştırmacılar, ıspanakta bulunan ekdisteron isimli kimyasalın, performans artırıcı bir ilaç kadar güçlü olduğunu keşfetti.

Ek besin unsurunu yüksek dozlarda alan şahısları inceleyen araştırmacılar, WADA (Dünya Anti Doping Ajansı) ile birlikte gerçekleştirdiği çalışmada atletlere on ay boyunca ekdisteron vererek egzersiz yaptırdı.

Araştırmanın sonuçlarına nazaran güçlendirici ilaç alan kümenin, denetim kümesinden (test içerisinde bulunan lakin testin gerçekliğinin anlaşılması için etkisiz haplar verilen grup) üç kat daha güçlü olduğu ortaya çıktı.

Eczacılık Enstitüsü profesörü Dr Maria Parr, “Ekdisteron içeren ek besin besinleri reklamlarında unsurun kasları büyüttüğünü görmüştük. Biz de bunu deney içerisinde gözlemlemek istedik. Bir performans artışının oluşacağını biliyorduk lakin elde ettiğimiz dataların sonucunda ortaya çıkan tesirin büyüklüğü bizleri şaşırttı” sözlerini kullandı.

Parr, tıpkı tesirin gözlemlenebilmesi için günde 4 kilo kadar ıspanak yemenin gerekli olduğunu belirtti. Bu kadar zerzevatın yenmesi pek mümkün olmadığı için ıspanağın yasaklanmayacağı düşünülüyor lakin WADA'ya gönderilen raporda ekdisteron haplarının yasaklanmasına dair bir unsur bulunuyor.

Başa dön tuşu