Işın İzleme Teknolojisi Nedir?

Nvidia’nın RTX 2000 serisi grafik kartlarıyla birlikte ‘ışın izleme teknolojisi’ hayatımıza girdi lakin bugün bu teknolojiyi destekleyen kartlar sırf RTX’le sonlu değil. GTX kartların da 'kısmen' desteklediği bu yeni ışık tekniği, yeni ve kıymetli kartların ‘kaldırabileceği’ bir teknoloji olsa da birçok Nvidia grafik kartının bu teknolojiyi deneyimleyebildiğini biliyoruz. Pekala, ışın izleme teknolojisi nedir ve grafik kartınızı yenilemeye değecek bir teknoloji mi?

Grafik teknolojilerini açıklamak ekseriyetle güç olsa da ışın izleme teknolojisi nispeten daha kolay bir halde açıklanabiliyor. En kolay tarifiyle teknoloji sayesinde ışığın gerçek dünyadaki hareketleri taklit ediliyor. Diğer bir deyişle oyundaki farklı sahneler için evvelden tasarlanmış bir ışıklandırma yapmak yerine ışın izleme, simüle edilmiş bir ışığın yolunu takip ediyor.

Işın izleme teknolojisinin gerçek hayattaki ışıkla ortasındaki muazzam benzerlik, daha gerçekçi 3B render tekniklerini hayata geçirme konusunda büyük bir kolaylık sağlıyor. Ortada bulunan tek sorun, bu teknolojiyi simüle etmenin epey güç olması. Işığın gerçek hayattaki hareketlerini tekrardan oluşturmak ziyadesiyle karmaşık ve önemli donanımlar gerektiriyor. Dahası, her ışık noktasının simüle edildiği Nvidia ışın izleme render’ları bile ‘gerçek’ ışın izlemeden hâlâ ziyadesiyle uzak.

Işın izleme teknolojisini kullanan birçok oyun, çoklukla rasterizasyon ismi verilen karma bir tekniği kullanıyor. Oyunların büyük çoğunluğunda alışık olduğumuz ışıklandırma tekniği kullanılırken su birikintileri ve parlak metaller üzere yüzeylerde ışın izleme teknolojisine başvuruluyor. Aşağıda görebileceğiniz Battlefield V görüntüsünde bulunan su yansımaları da buna bir örnek olarak gösterilebilir.

Işın izleme teknolojisi sayesinde çok daha gerçekçi gölgeleri karanlık ve aydınlık ortamlarda yakalamak mümkün. Misal bir kaliteyi ışın izleme teknolojisi olmadan almaksa inanılmaz derecede sıkıntı. Geliştiriciler, önemli manada dikkatli ve denetimli bir ışık çalışması sonucunda bu etkiyi sırf ‘vermiş gibi’ yapabilir fakat ötesine geçemez.

Sizce bu türlü bir teknoloji için grafik kartınızı yükseltmek mantıklı olur muydu? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu