İnsanlarda Bulunan Virüslerde Önemli Bir Zafiyet Keşfedildi

İnsanlığın en değerli meselelerinden bir tanesi, virüslerin ilaçlara karşı bağışıklık kazanmasıdır. Bir diğer deyişle hastalıklar, yavaş yavaş da olsa evrim geçiriyorlar.

Belçika’daki Leuven Üniversitesi’nden Rana Abdelnabi ve Johan Neyts ile Helsinki Üniversitesi’nden James Geraets ve Sarah Butcher, PLOS Biology isimli açık kaynak kodlu yayında yer alan çalışmalarına nazaran grip, soğuk algınlığı, çocuk felci üzere hastalıklara neden olan virüslerde de dahil olmak üzere çok büyük bir virüs kümesinde kıymetli bir zafiyet ortaya çıkardı.

Picarnovirüsler, üst teneffüs enfeksiyonlarına neden olan virüslerin yanı sıra çocuk felci, menenjit üzere hastalıklara neden olan virüsleri de içeren bir kümedir. Şu anda bu virüslere karşı kullanılabilen bir antiviral ilaç bulunmuyor.

Virüsler, çoğalabilmek için form değiştirmeye gereksinim duyuyorlar. Virüs parçacıklarının aşikâr bir halde stabil kalmasını sağlamak, virüsleri denetim altına almayı sağlayacak ve üremelerini önleyecektir. Bu potansiyele sahip bir antiviral arayan araştırmacılar, picornavirüsleri durdurabilecek bir model geliştirdi. Soğuk elektron mikroskobu ile incelenen virüs kompleksleri, ilaçların tesirlerini ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, onlarca yıldır varlıkları bilinen ve üzerinde çalışılan bu virüsler üzerinde gizli bir cep yapısı keşfetti. Buraya eklenen bir bileşen, virüslerin hücreleri etkilemesini ve kendilerini kopyalamasını engelliyor. Daha sonra da bu noktadan yola çıkarak varyantlar üreten antiviral moleküller, geniş bir virüs kümesine karşı tesirli bir tahlil ortaya koyuyor.

Bileşenler hakkında daha fazla bilgi elde edilmesi için çalışmalar devam ediyor. Virüsler, bulunan ilaçlara karşı çok süratli savunma düzenekleri geliştirdiği için hususla ilgili olarak çekinceleri bulunan uzmanlar var. Araştırmacılar ise bu ceplerin ve form değiştirmenin virüsler için hayati değere sahip olduğunu ve tekniğin ‘direnç-geçirmez’ olarak görülebileceğini söylüyor.

Başa dön tuşu