iPhone 14’ün Kaza Tespit Özelliği Sorun Yaratmaya Başladı!

Apple iPhone 14 modeline yeni bir özellik ekledi! Kaza tespit özelliğiyle kullanıcılar, trafik kazası yahut gibisi bir durum yaşadıklarında telefonları otomatik olarak yardım çağırıyor. Bu sayede iPhone kullanıcıları telefonları sayesinde daha inançlı bir hayat yaşayabilecekti. Lakin özellik planlandığı üzere çalışmadı.

Geçtiğimiz hafta sonu yalnızca iPhone 14 telefonlarından polis, ambulans ve öbür yardım merkezlerine 71 davet gerçekleşmiş. Lakin bunların hiçbiri gerçek bir kaza yahut yaralanma içermiyordu. Görüldüğü üzere iPhone 14’te bulunan bu özellik yanlış durumlarda, muhtaçlık kalmasa da yetkili üniteleri arıyor ve bu üniteleri de gereksiz yere meşgul ediyor.

Apple bu özelliği yalnızca iPhone 14 telefonları için oluşturmadı. Apple Watch Series 8, Apple Watch Ultra ve ikinci kuşak Apple Watch SE için de tıpkı özellik kullanılabilir.

Yetkililerin, gereksiz davetlerden sonra Apple ile bağlantıya geçtikleri biliniyor. Apple ise 2023 yılının çeyreğinde yapacakları bir güncelleme ile sorunun ortadan kalkacağını belirtti.

iPhone 14 telefonlarındaki bu kaza tespit özelliğinin yanlış durumlarda çalışmasını önlemek için özelliği telefon ayarlarından kapatabilirsiniz. Lakin birçok Amerikalı kullanıcı bunu kapatmayı reddediyor. Bu durum, yardım merkezlerin gereksiz davetlerle meşgul olmasına ve hakikaten yardıma gereksinimi olanlara ulaşmayı zorlaştırmasına neden olabilir.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu