iOS 13 ve iPadOS’ta Jailbreak Topluluğundan Gelen 13 Özellik

Apple’ın WWDC 2019’da duyurduğu iOS 13 ve iPadOS’un hangi özelliklerinin jailbreak topluluğundan 'ilham alınarak' geliştirdiklerine gelin birlikte göz atalım.

Karanlık Mod:

Yeni gelen güncellemelerin hepsi hoş özellikler vadetmelerine rağmen belki de hepsinden daha dikkat cazibeli olanı Karanlık Mod dayanağının gelmesi oldu. Arayüzü siyah tonlara çevirmemize imkan sağlayan bu mod, aslında birinci olarak Apple tarafından çıkarılmadı. Jailbreak topluluğu, bu özelliği Eclipse ve Noctis üzere tanınan jailbreak sürümlerinde kullanmıştı.

Yeni ses göstergeleri:

Apple yeni güncellemeyle beraber 10 yılı aşkın müddettir kullandığı ses göstergesini de değiştirdi. Bu yeni göstergeler özgün bir tasarım üzere görünmekte fakat topluluk yıllardır StatusHUD ve Sonus12 üzere yeni ses göstergeleri geliştiriyor.

Hücresel bilgi indirme kısıtlamasının kaldırılması:

Daha evvel hücresel bağlantıya bağlı olarak büyük bir bilgi indirmeye kalktıysanız muhtemelen bir Wİ-Fi ağına bağlanmanız gerektiği aygıtınız tarafından söylenmiştir. Yeni güncellemeye kadar “Bu öğe 150 MB’dan büyük” iletisiyle karşılaşıyorduk. Bu limit, Apple tarafından kaldırıldı lakin jailbreak topluluğu tarafından geliştirilen Appstore Unrestrict üzere yazılımlar yıllardır bu cins işleri yapıyordu.

Düşük data modu:

Sınırsız data planları artık her yerde ancak bu herkesin sınırsız internete sahip olduğu manasına gelmiyor. Apple’a uzun vakittir bilgi tasarrufu seçeneklerine yönelik bir talep vardı ve Apple, bu güncellemeyle bunu gerçekleştirdi. Jailbreak topluluğu bunu da daha evvelden düşünmüş ve Membrane üzere mükemmel denebilecek bir yazılım geliştirmişlerdi.

Ana ekran widget’ları:

Apple, iPadOS’ta iPad ana ekranını tekrar tasarladı ve uygulama simgelerinin yan tarafında genişleyebilen widget'lar içeren yeni bir ana ekran sundu ancak jailbreak topluluğunun çıkardığı Dashboard X yazılımları, bu işi iOS 13’ten daha evvel yapıyordu.

Metin düzenleme:

Hem iOS 13 hem de iPadOS, taşınabilir aygıtlarda metinlerle etkileşimi daha da arttırmaya çalışacak. İmleçle metinde değişiklik yapmak için bir ekip zahmetli işleri azaltan iOS 13 ve iPadOS güncellemeleri, görünüşe nazaran jailbreak topluluğundan SwipeSelection üzere yazılımlardan etkilenmiş. Apple, bu güncelleme için uzun müddettir uğraşıyordu.

Çoklu misyon pencereleri:

iPadOS’a yeni gelen bilhassa beraber iPad’inizde çoklu misyon yapabilme biçimleriniz değişecek. Birebir uygulamayı iki farklı pencere biçiminde açabilme imkânı bile veren bu özellik, Quailar üzere jailbreak topluluğunca geliştirilen yazılımlarda Apple’dan daha evvel yer almıştı.

Özel yazı tipleri:

iOS 13 ve iPadOS ile birlikte internetten beğendiğiniz bir yazı tipini indirip aygıtınıza uygulayabileceksiniz fakat bu fikirde birinci jailbreak topluluğunun aklına geldi. BytaFont ve A-Font üzere yazılımlar bu işi çok daha evvelden yapıyordu.

Geliştirilmiş 'Dosyalar' uygulaması:

Apple’ın taşınabilir tecrübede yetersiz kaldığı yerlerden birisi de evrak yöneticisi kısmıydı ancak iOS ve iPadOS ile geliştirilmiş evrak sürece takviyesi, harici depolama şoförü takviyesi üzere hoş özellikler bu yetersizliği bilakis çevirdi. Jailbreak topluluğu, iFile ve Filza üzere yazılımlarla bu takviyesi sunuyordu.

Safari indirme yöneticisi:

iPadOS sonunda kullanıcıların Safari internet tarayıcısı üzerinden tam teşekküllü belge indirmesine müsaade verecek. Ayrıyeten indirilen evraklar, bir üst unsurdaki belgeler özelliğiyle birleşecek. Bu özellik, jailbreak sürümlerinde 'Safari indirme yöneticisi' ayarlamasıyla yapılabiliyordu.

Konsol oyun kolu dayanağı:

iOS 13, oyun konsollarının oyun kollarını da destekleyecek. Bu destekleme özelliği, jailbreakli sürümlerde nControl isminde bir yazılımla yapılabiliyordu.

'Up Next' özelliği:

Apple, sıradaki müziği daha kolay görebilmeniz ve listede süratli değişiklikler yapabilmeniz için Up Next ismi altında bir özellik getirdi. Bu özelliğinde daha evvelce ArtworkUpNext isimli yazılımla jailbreak sürümlerinde olduğunu belirtelim.

Klavye kısayolları:

Hem iOS 13 hem de iPadOS, desteklenen uygulamalarda farklı hareketler gerçekleştirmek için kullanılabilecek yeni klavye kısayollarıyla geliyor. Bu, bilhassa uzman kullanıcılar tarafından epey memnuniyetle karşılandı. Jailbreak topluluğu ise KeyCommands isimli bir yazılım ile klavye kısayollarını kullanıcılara sunuyordu.

Apple’ın jailbreakli aygıtlardan 'ilham aldığı' 13 özelliğe göz attığımız yazımızın sonuna geldik. Gözümüzden kaçanları ve eklemeyi unuttuğumuz özellikleri yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu