macOS Catalina’da 200’den Fazla Uygulama Çalışmayacak

Apple'ın WWDC 2019 lansmanında tanıttığı macOS’un yeni sürümünün isminin Catalina olacağı biliniyordu. Yeni çıkacak olan bu macOS sürümünün en ilgi cazibeli özelliği, iPad takviyesinin artırılması olacak. Catalyst olarak isimlendirilen bu projede iPad platformuna uygulama geliştirenler, uygulamalarını çok daha kolay bir formda bilgisayarlara entegre edebilecekler.

macOS Catalina'nın getirdikleri kadar götürdükleri de olacak üzere görünüyor. Şimdiden Catalina ile çalışmayacak 235 uygulama ile vedalaşabilirsiniz. Yapılan açıklamaya nazaran daha evvelki sürümlerde çalışan 235 uygulama, Catalina ile emekliye ayrılacak.

Catalina'nın beta sürümünü çalıştıran üçüncü taraf bir yazılım geliştiricisi, dayanağın kesildiği uygulamaların yer aldığı listeyi keşfetti. Geliştirici betalar, yazılım tasarımcılarının uygulamalarının başlatılmadan evvel bir işletim sistemi güncellemesiyle çalışıp çalışmayacağını belirlemelerine yardımcı oluyor.

macOS Catalina'nın desteklemediği uygulamaların listesi, iOS geliştiricisi ve Apple blog müellifi Steve Moser tarafından “The Tape Drive” isimli web sitesinde yayınlandı. Uyumsuz uygulamalar arasında Creative Cloud ve QuickBooks dâhil olmak üzere birçok eski uygulama bulunuyor.

Başa dön tuşu