İnsanlardan Daha İyi Koku Alabilen Robot Geliştirildi

Her gün karşımıza çıkan çekirgeler, kimi beşerler için korkutucu olsalar da epey değişik özelliklere sahip. Bu minik canlılar, gelişmiş koku duyularıyla bilim insanlarını araştırmalarına yardımcı oluyordu. O denli ki geçtiğimiz yaz aylarında, göçmen çekirgelerin koklayarak kanseri tespit edebildiği keşfedilmişti.

Şimdi ise bu çeşitlerin yardımıyla koklama konusunda çığır açabilecek yesyeni bir teknoloji geliştirildi. Biosensor and Bioelectronics üzerinden pazartesi günü yayınlanan bir çalışmaya nazaran bilim insanları, çekirgelerin yardımıyla koku alabilen bir robot geliştirdi.

Robot, çekirgelerin antenleri ve yapay zekâ kullanılarak oluşturuldu

Tel Aviv Üniversitesi’nde bulunan bir küme araştırmacı, günümüzdeki kimi elektroniklerden 10.000 kat daha fazla hassasiyetle bir kadro kokuları tanımlayabilen bir robot geliştirdiklerini Bu robot da biyo-hibrit bir platform olarak isimlendirildi.

Geliştirilen robot, çöl çekirgelerinden alınan ve elektronik bir sisteme bağlı olan antenlere sahip. Bu sistem, bir koku tespit edildiğinde anten tarafından üretilen elektrik sinyallerini ölçebiliyor. Robotun, kokuları sinyal çıkışlarıyla karakterize etmeyi öğrenen bir algoritma ile eşleştirildiğini de ekleyelim. Bu halde takım, badem ezmesi, limonun da dahil olduğu sekiz ‘saf’ kokuyu ayırt edebilen bir sistemin oluşturulduğunu söylüyor.

Doğanın ve yapay zekânın yardımıyla neler yapılabileceğini gösteren yeni robot, bilim dünyasına büyük katkılarda bulunabilir. Araştırmacılar, sistemlerini bir gün bomba ve uyuşturucu üzere şeyleri tespit edebilmek için kullanılabileceğini tabir ediyor.

Başa dön tuşu