NASA, Gezegenimizi Tehdit Eden Asteroidi Yakın Takibe Aldı

Uzay’a ilginiz varsa yaklaşık 200 yıl sonra gezegenimizle çarpışma ihtimali olan ‘Bennu’ isimli bir asteroidi duymuşsunuzdur. Bennu, gezegenimizi yok edebilecek büyük bir tehlike olarak görülüyor. NASA, Bennu’yu durdurmak için çeşitli tedbirler alıyor. İki buçuk yıl evvel Bennu’yu gözlemlemek için gönderilen OSIRIX-REx, asteroidi gözlemlemeye devam ediyor. Asteroit, aslında faal olduğu son keşfi de dâhil olmak üzere pek çok nedenden dolayı kayda kıymet. Bu keşiflerde, asteroidin yol boyunca etrafa toz ve çakıl saçtığı tespit edildi.

Bu keşif, NASA’yı OSIRIS-REx uzay aracının Bennu asteroidine daha da yakınlaşmasını sağlayacak. OSIRIS-REx, bu yılın başında Bennu’ya ulaşmış ve asteroitlerin hangisinin araştırma yapmak için en uygun olduğunu belirlemişti.

NASA, OSIRIS-REx’in Bennu asteroidinin yörüngesine uygunca girdiğini ve Bennu’nun merkez kütlesinden yaklaşık 3.000 feet üzerinde olduğunu açıkladı. Bu sayılar, şu ana kadar Bennu’ya en yakın hâlde olduğumuzu gösteriyor.

OSIRIS-REx, Ağustos ayına kadar Bennu’nun yörüngesinde kalacak ve önümüzdeki süreçte Bennu’nun saçtığı toz ve çakılları incelemek için asteroidin yüzeyini tertipli olarak fotoğraflayacak.

Başa dön tuşu