1988 Model Adobe Photoshop 0.63 Nasıl Görünüyordu?

Adobe Photoshop, dünyanın en çok kullanılan resim sürece editörüdür. Photoshop, bir görsel oluşturmaktan fazla daha çok var olan görselleri işlemeye yarıyor. Bu görsel sürece uygulaması, şu anda cep telefonlarımızda bile kullanılabilir durumda.

Bilgisayarınızda Adobe Photoshop yüklü ve bir görsel üzerinde çalışma yaparken uygulamanın çok yavaş ve çok sorun çıkaran bir yapısı olduğundan mı şikâyet ediyorsunuz? O vakit Adobe Photoshop’un 1988’de çıkan 0.63 Beta sürümüne katiyen göz atmalısınız. İncelemeniz sonunda şu an kullandığınız Photoshop sürümüne haksızlık ettiğinizi düşüneceksiniz.

Computer Clan isimli YouTube kanalından Krazy Ken, 1988 yılından kalan Adobe Photoshop 0.63 Beta sürümünün 13 dakikalık bir inceleme görüntüsünü çekmiş ve yıllar içinde Photoshop’un nasıl bir gelişim gösterdiğini gözler önüne sermiş.

Videoda fotoğraf düzenleme işleri, 32 MHz 68030 işlemci ve 8 MB RAM ile çalışan çok eski bir Macintosh ile yapıldı. Grafik tasarımcıların günümüzde sıkça kullandıkları Photoshop özellikleri, elbette bu sürümde yer almasa bile 0.63 sürümünde temel fotoğraf düzenleme araçları da yok değildi. Bu temel araçların içerisinde, renk tonu ayarı, doygunluk ayarı ve çeşitli filtreler üzere özellikler yer alıyor.

Bond koduna sahip olan Photoshop 0.63, Ocak 1988'de 0.07 sürümünden sonra piyasaya sürülen Photoshop'un ikinci sürümüydü. v0.87 ise Barneyscan şirketi tarafından yapılan bir tarayıcı ile birlikte verildi ve Barneyscan XP olarak piyasaya dağıtıldı. Adobe Photoshop 0.63 Beta sürümünün inceleme görüntüsünü aşağıdan izleyebilirsiniz. 

Başa dön tuşu