Hindistan Ay Keşif Görevi Chandrayaan-2’yi Fırlattı

Chandrayaan-2, Hindistan’ın Chandrayaan programındaki ikinci vazife. Chandrayaan-1, 22 Ekim 2008'de fırlatılmıştı. Chandrayaan-2 ile Hindistan, bir iniş aracı sayesinde Ay’ın yüzeyine iniş gerçekleştirecek, gezici yörünge mekiği ve arazi aracı ile de Dünya'ya bilgi göndermeden evvel yerinde kimyasal tahliller yapacak.

Hindistan, şayet iniş sıkıntısız bir halde gerçekleşirse; Sovyetler Birliği, ABD ve Çin’den sonra Ay’a iniş yapan dördüncü ülke olacak. Uzay aracı, Ay’da su belirtilerini ve Güneş sisteminin fosil kayıtlarını arayacak.

Chadrayaan-2, düşük maliyeti ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Bu vazife için yalnızca 140 milyon dolar harcandı. Chandrayaan-2 yi taşıyan uzay aracı, neredeyse büsbütün Hindistan’da tasarlanmış.

Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO), Vikram İniş Aracı'nın yüzeye nasıl iniş yapacağını şu cümlelerle açıkladı: “İniş için inançlı ve tehlikesiz bölgeler bulmak ismine iniş öncesinde araziyi gözlemliyoruz. Vikram iniş aracı, 7 Eylül 2019'da yaklaşık 70° güney enleminde bulunan iki krater (Manzinus C ve Simpelius N) ortasındaki yüksek ovaya yumuşak bir iniş yapmaya çalışacak.”

İniş başarılı bir formda tamamlandığında, arazi aracını içeren misyonun üçüncü kısmı başlayacak. Pragyan arazi aracı Vikram’dan çıkacak ve 14 gün boyunca araştırmalar yapacak. Vikram iniş aracının da misyonunun bitmesinden evvel, 14 gün boyunca operasyonlara devam etmesi bekleniyor. Yörünge mekiğinin misyonunun ise operasyondan sonra bir yıl boyunca devam etmesi öngörülüyor.

Hindistan Uzay Araştırma Örgütü'nün Chandrayaan programı için planlanan Chandrayaan-3 isimli üçüncü bir misyonu var. Vazifede Japonya ile işbirliği yapılabilir ancak başka ayrıntılar şimdi belirlenmedi. Misyonun şimdilik öngörülen tarihi ise 2024’ü işaret ediyor.

Başa dön tuşu