Güneş Yelkenli LightSail 2 Uzay Aracı Uçuşa Hazır

Uzay meraklıları tarafından oluşturulan Planetary Topluluğu'nun 5 kilo yükünde ve epeyce küçük boyutlarda olan, lakin güneş yelkeni açılınca 32 metrekare olacak uzay aracı LightSail 2'nin 24 Haziran 2019'da Florida'daki bir SpaceX Falcon Heavy roketi üzerinde uzaya fırlatılacak.

İlk LightSail 2015’te uzay gönderilmişti ancak Planetary Topluluğu birtakım yanılgılar yapmıştı. Artık grup, ikinci LightSail uzay aracıyla güneş yelkenlerini daha fazla test etme imkânı buldular. Birinci LightSail uçuşu, güneş güçlü bir uzay gemisinin uzaya gönderilebileceğini kanıtlamıştı ancak bu uçuş bu serüveni bir adım daha da ileri götürecek. Takım, gemiyi Dünya’nın etrafındaki bir yörüngede uçurmayı ve geminin hareket kabiliyetini test etmeyi planlıyor.

Falcon Heavy roketinin Türkiye vaktine nazaran 24 Haziran saat 06:30'da dört saat sürecek bir süreçten sonra Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılması planlanıyor. Her şey plana uygun giderse, LightSail 2’yi taşımasına ek olarak, bu fırlatma Falcon Heavy’nin birinci gece fırlatması olacak.

Başa dön tuşu