Görme Engelli İnsanlar İçin Rehber Çıkartmalar Geliştirildi

Geçtiğimiz birkaç ay içerisinde enteresan, piksel piksel çıkartmalar, Barcelona’nın toplu taşıma alanlarında belirmeye başladı. Kentin otobüs, tren, tramvay ve emsal taşıma hizmeti veren alanlarında, siyah bir alan üzerinde 5×5 bir halde yapılmış QR kod gibisi çıkartmalar yer alıyor.

Transports Metropolitans de Barcelona’nın programı olan bu projede, toplu taşıma hizmetlerini kullanırken zorluk çekebilecek olan görme engelli şahısların hayatları kolaylaştırılmaya çalışılmış.

Toplu taşıma duraklarında ya da metro asansörlerinin yakınlarında bulunan bu çıkartmaları akıllı telefonları aracılığıyla okuyan görme engelli şahıslar, gereksinimleri olan bilgilere bu çıkartmalar aracılığıyla ulaşabiliyor.

Doğal olarak aklınızda “Görme engelliler bu kodu nasıl bulup nasıl telefonlarına okutacak?” formunda bir soru oluşmuş olabilir. Bunu düşünen üretimci firma Mobile Vision Research Lab ve NaviLens, odak gerektirmeyen ve hareket halindeyken dahi 160 derecelik bir açıyı destekleyen bir okuma sistemi geliştirdi. Barcelona’da yaşayan ve görme engelli olan Juan Nuñez, metrelerce öteden telefonu aracılığıyla çıkartmaları okumanın sihir üzere bir şey olduğunu belirtti ve bu vakte kadar durakların yerini ezberlemekten diğer bir alternatifi olmadığını da söyledi.

Yılda yaklaşık 10 milyon ziyaretçi alan Barcelona için natürel ki de farklı lisan takviyeleri geliştirildi. Telefonun varsayılan lisanını temel alan uygulama, gerekli bilgileri istenen lisanda de verebiliyor. Şu an için sistem 159 metro istasyonunda ve 2.400 otobüs durağında kullanılıyor. Üretimci firma NaviLens, bu teknolojiyi yakın vakitte Avrupa’ya da taşımak istediğini de belirtti.

Başa dön tuşu