Google Haritalar, Rotada Bir Afet Olduğunda Bildirim Atacak

Google, bir doğal afet durumunda Google Haritalar uygulamasını çok daha faydalı bir hale getirecek güncellemesini duyurdu. Bir blog paylaşımında Google Haritalar’ın SOS alarmları özelliğinin doğal afetler sırasında görsel bilgiler eklenerek geliştirildiğinden bahseden Google, yeni navigasyon ihtar sistemi sayesinde kullanıcıları tehlikeden uzaklaştıracak.

Google Haritalar’ın SOS alarmları; hâlihazırda ilgili haberler, acil telefon numaraları ve web sitelerinin yanı sıra mahallî yetkililerden gelen açıklamalar üzere mevcut afetle ilgili bilgileri barındırıyordu. Yeni güncellemeyle birlikte uygulama tıpkı vakitte hortum, sarsıntı ya da su baskınlarını ayrıntılı görseller aracılığıyla kullanıcılara bildirecek.

Bir hortum kestirim edilen tesir alanını vurmadan evvel o alanda bulunanlar için bir bildirim kartı otomatik olarak günler öncesinden belirecek. Bunun yanı sıra husus zelzele olunca episentır (depremin odak noktasına en yakın olan yer) gösterilecek ve zelzelenin şiddeti, renklere ayrılmış bir formda harita üzerinde belirtilecek. Son olarak su baskınlarında hava durumları, baskın yaşanma ihtimali en yüksek alanları göstererek beklenen şiddeti de kullanıcılara bildirecek.

Google Haritalar, felaketlerle ilgili özelliklerini bu yaz geliştirecek. Beklenen felaket üzerinden bir rota oluşturan kullanıcılara direkt olarak bir bildirim gönderilerek kullanıcıların güvenliği artırılmaya çalışılacak. Uygulama ayrıyeten alternatif bir rota oluşturarak kullanıcıların felaketle müsabakadan belirledikleri noktaya gitmelerini sağlayacak.

Başa dön tuşu