Gizemli Voynich El Yazmalarının 600 Yıllık Sırrı Çözüldü

Tarih boyunca dataların şifrelenmesi ve yalnızca ilgili bireylerin anlaması için geliştirilmiş olan kodlar kullanıldı. Bu kodların bir kısmı çözüldü, bir kısmı çözülemedi. Çözülemeyen kodlar ortasında en gizemlilerinden biri ise daha evvel araştırmacıların, lisan uzmanlarının ve yazılımların çözmekte başarısız olduğu Voynich kodu idi.

Journal Romance Studies isimli mecmuada yayımlanan makaleye nazaran Bristol Üniversitesi’nden araştırmacı Dr. Gerard Cheshire, iki hafta boyunca yanal düşünme prosedürlerini ve lisan inceliklerini kullanarak metnin kodeksini başarılı bir halde çözmeyi başardı. Böylelikle alanında büyük bir muvaffakiyete imza atmış oldu.

Metni çözdüğü anda çok heyecanlandığını belirten tabip, içeriğin hayal edilenden çok daha ilgi cazibeli olduğunu söyledi. Örneğin metni tamamlayan rahibeler, Aragon Kraliçesi Kastilyalı Maria’ya göndermelerde bulunmuşlar.

Metin ayrıyeten lisanlar tarihi ve dilbilimi açısından da kıymet arz ediyor. Günümüzün Roma kökenli lisanları olan Portekizce, Fransızca, İtalyanca, Katalan lisanı, Galli lisanı, Rumence üzere lisanların öncesine dayanan birinci proto-Roman lisan olması da bu metni farklı bir yere koyuyor.

Cheshire, lisan bilimi manasında bu yazmanın değerini vurgulamak için, lisanın aslında meyyit kabul edildiğini ve yeni çalışma ile yine anlaşılır hale geldiğini söylüyor. Lisanın alfabesindeki kimi semboller tanıdık, kimileri yabancı olsa da lisan uzmanı bu şifreyi en sonunda büsbütün çözmeyi başardı.

Başa dön tuşu