Genç Farelerin Protieini, Yaşlı Farelerin Ömrünü Uzattı

Uzun yaşamak ve ölümsüzlük konusunda insanların değişik fikirleri olsa da genel olarak beşerler ölümsüzlüğü tercih ederler. Şimdilik direkt ölümsüzlük yerine yaşlanmayı geciktirici metotlar üzerinde çalışıyoruz.

Washington Üniversitesi Tıp Okulundan araştırmacılar, uzun müddettir tartışılan genç bireylerden kan transferinin yaşlanmayı geciktirdiği fikrini destekleyen bir hipotez ortaya attılar. Genç farelerde bulunan bir proteinin, yaşlı farelerin hayat müddetini uzattığı ortaya çıktı.

Yaşlanma aykırısı çalışmaların büyük kısmı, Nikotinamid Adenin Dinükleotit (NAD) ismi verilen yapıya odaklanıyor. Araştırmacılar, NAD’ın sağlıklı metabolizma gücü üzerinde tesiri olduğunu ve yaşlanan dokularda sistematik olarak azaldığını belirledi. Yeni araştırmanın müelliflerinden Shin-Ichiro Imai, NAD düzeylerinin çok değerli olmasından ötürü bedenin bu seviyeyi düzenlemek için pek çok sistemi olduğunu düşündüklerini belirtirken, pek çok çalışmanın da NAD üzerine odaklandığını tabir etti.

Yeni araştırma, temel olarak eNAMPT isimli bir protiene odaklandı. Bu proteinin ehemmiyeti ise kan sirkülasyonunda yer almasından ve NAD biyosentezinden sorumlu olmasından geliyor. Genç bireylerden kan nakli yapmanın yaşlanmayı engelleyici tesiri olduğu esasen biliniyordu. Yeni araştırma, bu durumun ardında yatan sebebin eNAMPT olabileceğini gösteriyor. Yapılan deneylerde, genç canlılardan kan verilen yaşlı bireylerin, yaşlanma ile ortaya çıkan değişimlerinde azalma gözlemlendi. Ayrıyeten eNAMPT takviyesi alan farelerin hayat mühleti, ortalamada %16 daha uzun oldu.

eNAMPT alanındaki çalışmalar daha epeyce yeni ve işe yaradığı da yalnızca hayvanlarda onaylandı. İnsanların katıldığı deneyler şimdi başlamadı. NAD araştırmaları açısından daha şimdi erken aşamalardayız. Bilim insanları, NAD’leri direkt yahut NAD öncülleri ile artırmanın potansiyel olarak inançlı ve fizyolojik olarak yararlı olduğunu söylüyor.

NAD düzeylerinin nasıl arttırılabileceği konusunda çalışmalar ise şu anda pek de istenildiği üzere gitmiyor. NAD öncülü olan B3 vitamini, çok fazla alındığında NAD düzeylerinin önemli formda düşmesine neden olabiliyor. eNAMPT takviyesinin insanlarda NAD düzeylerini artırmakta kullanılması için inançlı bir yol bulunması gerekiyor.

Araştırma, Cell Metabolism isimli mecmuada yayımlandı.

Başa dön tuşu