Gezegenlere Ait Birbirinden Harika 7 Fotoğraf

1977 yılının Ağustos ve Eylül aylarında NASA, Voyager 1 ve Voyager 2 isimli iki aracını uzaya yolladı. Bu iki aracın misyonları sonucunda insanoğlu Güneş sistemiyle ilgili o vakitler gerçek dışı üzere görünen bulgular edindi. Voyager 1 ve Voyager 2 uzayda geçirdikleri süreç boyunca Jüpiter’in yüzeyinde gerçekleşen fırtınalar ve Satürn’ün meşhur halkaları gibi evrenimizin büyülü yanlarını fotoğrafladı.

Asıl olarak Jüpiter ve Satürn gezegenlerini incelemesi için üretilen Voyager uzay araçlarının, yaptıkları ihtilal niteliğindeki buluşlardan sonra NASA tarafından misyonları genişletildi ve Voyager 2 Uranüs ve Neptün’ü incelemeye gönderildi. Voyager 2, bu gezegenleri ziyaret eden birinci insan üretimi araç oldu. Hatta günümüzde dâhi Uranüs ve Neptün’ü ziyaret eden tek araç Voyager 2. Bu iki aracın misyonları, 1990 yılında son buldu ve güç tasarrufu yapmaları emeliyle kameraları kapatıldı. Aşağıdan Voyager 1 ve Voyager 2 tarafından çekilip yollanan fotoğraflara göz atabilirsiniz.

1. Jüpiter’in yüzeyindeki fırtınalar:

Voyager 1, 1979 yılında Jüpiter’e ulaştığında Jüpiter’in yüzeyinde bulunan fırtınaları fotoğraflayabilmişti. Bu fırtınayı oluşturan rüzgârlar, saatte 643 km sürate ulaşabiliyor ve yarattıkları hoşluk Voyager 1 tarafından bu türlü fotoğraflanmış.

2. Jüpiter’in uzaktan görünümü:

Voyager 2 ise Jüpiter’in yanından uçup giderken bu fotoğrafı 1,5 milyon kilometre uzaktan çekmiş. Fotoğrafın sol kısmında bulunan iki sarı çizgi, Jovian halkaları olarak isimlendiriliyor. Çabucak o sarı çizgilerin yanında bulunan mavi ve sarı çizgiler de gezegenin kenarları. Güneş, o sırada art taraftan aydınlattığı için ortaya bu türlü bir manzara çıkmış.

3. Jüpiter’in uydularından Europa:

Voyager 2, uzaya fırlatılışından 2 sene sonra Jüpiter’in uydularından “Europa” isimli uyduyu fotoğraflamayı başarmıştı. Fotoğrafta Europa’nın yüzeyi epey ayrıntılı bir halde gözler önüne seriliyor. Bu uydu ile ilgili dikkat cazibeli bir gerçekse uydunun yüzeyinde büyük dağların olmaması. Bu demek oluyor ki Europa’nın yüzeyi, şimdi çok genç. Bilim insanları, Europa’nın yüzeyinin donmuş bir okyanusun sonucu olduğunu düşünüyor. Bu türlü bir okyanus, canlılara mesken sahipliği yapan bir ortam olabilir.

4. Satürn ve halkaları:

Voyager 2, uzaydaki seyahati boyunca çok sayıda fotoğraf çekmişti. Bu fotoğraflardan kimileri da Satürn’ü içeriyor. Fotoğrafta Satürn, güya baş aşağı dönmüş üzere görünüyor fakat aslında bir insan Satürn’ü uzaydan izleyebilirse Satürn tam olarak da bu açıda duruyor. Tıpkı vakitte bu fotoğrafta Satürn’ün üç adet uydusu da bulunuyor. Fotoğrafın sol kısmında yer alan 3 adet beyaz nokta, Satürn’ün uyduları.

5. Uranüs'ün büyüleyici maviliği:

Voyager 2, Satürn’den ayrıldıktan sonra Güneş sisteminin derinliklerine hakikat ilerleyerek Uranüs’ü ziyaret eden birinci ve günümüz dâhil tek uzay aracı oldu. Yapısı buzlardan oluşan Uranüs’ün Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilmiş, halkasının olduğunu gözler önüne seren bir fotoğraf var lakin bu fotoğrafta bu halka görünmüyor.

6. Buz devi Neptün:

Voyager 2’nin yaptığı keşifler, Uranüs ile de bitmemişti. Uzay aracı, tıpkı vakitte Neptün’ü ziyaret edip bizlere bu fotoğrafı da ulaştırmayı başarmıştı. Neptün, tam olarak buz devi denilebilecek bir gezegen. Neptün’ü öteki gezegenlerden ayıran şey, kocaman yapısıyla etrafındaki çok sayıda cüce gezegeninin yörüngelerini, yer çekimsel kuvvetiyle etkiliyor olması. Hatta Pluto da bu gezegenlerden bir tanesi. Voyager 2, Neptün’ü ziyaret ettiği vakit fotoğrafta görüldüğü üzere bir fırtına vardı fakat bu fırtına artık yok.

7. Işık hüzmeleri ve Dünya:

Voyager 1’in birincil misyonu son bulup kamerası sonsuza dek olmak üzere kapatılacağı vakit, ünlü gökbilimci Carl Sagan ve takımı, son bir fotoğraf ricasında bulundu. 1990 yılının sevgililer gününde çekilen bu fotoğraf sadece ışık hüzmelerinden oluşmuyor. Dikkatli bakıldığı vakit Dünya'nın da fotoğrafta olduğu anlaşılabiliyor. Fotoğrafın sağ kısımlarında görünen beyaz nokta, Dünya'nın ta kendisi.

1977 yılında uzaya gönderilerek içinde bulunduğumuz Güneş sistemi hakkında bugün bile eşsizliğini müdafaayı başarmış bilgiler edinmemizi sağlayan Voyager isimli uzay araçlarının çektiği fotoğrafları derlediğimiz yazımızın sonunda geldik. Fotoğraflardan görülebildiği üzere gizemlerle dolu ve hâlâ keşfedilmeyi bekleyen süper bir cihanda yaşıyoruz.

Başa dön tuşu