Windows 10’daki Karanlık Mod Nasıl Aktif Edilir?

Karanlık mod, dijital hizmetler için artık hiç olmadığı kadar popüler hâle geldi. Kullanıcılar her tipten aygıtta karanlık modu kullanmak isterlerken, üreticiler ise bu istekler doğrultusunda her segmentten aygıta karanlık modu getirme gayreti içerisindeler. Bu doğrultuda Microsoft, masaüstü işletim sisteminde karanlık mod tecrübesinin yaşanabilmesi için birtakım ayarlar yerleştirdi.

Windows 10'un 1809 sürümü ile kullanıcılar, bir müddettir karanlık mod özelliğine işletim sistemlerinde sahip. Bu özelliki etkinleştirildiğinde, Evrak Gezgini tamamen koyu renklere geçiş yapıyor ve uygulamaların pencereleri de buna ahenk sağlıyor. Bu yazımızda sizlere Windows 10'da karanlık mod stiline nasıl geçiş yapabileceğinizi anlatıyoruz.

Karanlık mod nasıl etkin edilir?

Windows’un hoş bir ayrıntısı olan bu modu aktifleştirmek için öncelikle sol altta bulunan Başlat butonuna ve çabucak sonrasında beliren Ayarlar simgesine tıklayın:

Açılan pencerede Şahsileştirme seçeneğine tıklayın ve Renkler sekmesine gelin:

Sayfanın en üstünde bulunan renk seçim yerinde koyu gri tonlarında bir rengi seçin. Şayet ki bu türlü bir renk göremiyorsanız Özel renk yazan kısımdan bu rengi kendiniz oluşturun. Bu seçenek sayesinde Windows temanız daha koyu bir renge geçiş yaparken pencere çubukları, Başlat ve Kontrol Paneli üzere öteki özellikler de karanlık moda sahip olacaktır.

Yukarıdaki adımı tamamladıktan sonra sayfayı aşağıya kaydırarak “Varsayılan uygulama modunuzu seçin” ayarını bulup bu ayarı “Koyu” olarak değiştirin:

Artık açık olan pencereleri kapatabilir ve Belge Gezgini’ni açarak karanlık modun faal olup olmadığına bakabilirsiniz. Her ne kadar karanlık mod olarak nitelendirilse de bu prosedür birçok kullanıcı tarafından “uzun yol”a sahip olması sebebiyle başarısız bulunuyor.

Başa dön tuşu