Fareler Önce Yaşlandırılıp Sonra Gençleştirildi

Yaşlanmanın önüne geçerek insan ömrünü uzatmanın peşinde koşan bilim insanları, son derece kıymetli bir çalışmaya imza attı. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. David Sinclair ile Paul F. Glenn ve grubu tarafından yürütülen araştırmada yaşlanma süreci hızlandırılabildi ve yavaşlatılabildi.

Başarı, bugüne kadar yapılan birçok araştırmanın bilakis farklı bir noktaya odaklanılmasıyla mümkün oldu. Bilim insanları, DNA’lardaki mutasyon yerine bu sefer epigenetiğe odaklandı.

Fareler evvel yaşlandırıldı, akabinde gençleştirildi!

Ekip, memeliler üzerinde bir deneme yapmak için bir küme farenin genetiğini değiştirdi. Bu değişiklik, farelere belli bir ilaç verildiğinde bedendeki enzimin genomdaki 20 farklı pozisyonda DNA’yı kesmesini sağlayacaktı.

Bu çalışmanın temeli ise 20 yıllık bir geçmişe sahip. David Sinclair, yaşlanmanın, hücrelerin misyonlarını yapmaya devam etmeleri için hayati ehemmiyete sahip bilgileri ‘kaybetmesinden’ kaynaklandığını savunuyordu. Bu bilgiler ise ırsi genler tarafından sunuluyordu.

Teoriye nazaran hücreler, bilgiyi kaybetmeleri nedeniyle zaman geçtikçe genlerini tamir edemez oluyorlardı. Genomik hasar ne kadar birikirse, tamir kabiliyetleri de o kadar düşüyordu.

Çalışmada kullanılan ilaç sayesinde enzim aracılığıyla DNA’da yapılan kesikler de bu test içindi. Yapılan testte David’in teorisiyle paralel tesirler görüldü; fareler haftalar içinde tüylerini kaybetti, aylar içinde de kırılganlık ve doku yaşlanması belirtileri göstermeye başladı.

Yaşlanma süreci geri çevrilebildi:

Sonraki etap ise farelerde yaşlanmanın geri çevrilip çevrilemeyeceğini görmekti. Bilim insanları, bunu test etmek için ‘yaşlı gözüken’ farelere OSK geni taşıyan Adeno bağlantılı virüs enjekte etti. Bu karışım, epigenetik tekrar programlamada aktifliği şimdi yeni kanıtlanan bir metottu.

Yapılan gözlemlerde farelerin kasları, böbrekleri ve retinalarında; birinci etapta yapılan DNA kesikleriyle oluşan hasar kaynaklı epigenetik değişikliklerin bilakis çevrilebildiği görüldü. Bu da bir hayvanın yaşlanmasının “istendiği üzere denetim edilebileceğini” ortaya koydu.

Başa dön tuşu