Facebook, Yapay Zeka İçin Sanal Evler Geliştiriyor

Yapay zekâ kavramına hiç de yabancı olmayan Facebook’taki araştırmacılar, yapay zekâ asistanlarının gerçekçi ortamlarda fizikî dünyayı süratle öğrenmelerini sağlayan 'Habitat' adında bir ortam geliştirdi.

Yapay zekâ ile çalışan robotların gerçek dünyadaki misyonlarını tamamlaması uzun vakit alıyor. Olağan robotların fizikî dünyada hareket etmeleri kolayken yapay zekâ ile çalışan robotların etrafları hakkındaki soruları cevaplaması, nesneleri tanımlaması ve bir yerden diğer bir yere gitmeyi öğrenmesi saatler sürebiliyor.

Yapay zekâ ile çalışan robotlar, 'Habitat' sayesinde fizikî ortamlara koyulmaktansa sanal ortamlara koyuluyorlar ve bu sanal ortamlardaki eğitim, bilgisayarın 3 boyutlu dünya hakkındaki hesaplamaları ne kadar süratli yaptığına bağlı oluyor. Bu ortamda yapay zekâ asistanları, gerçek dünyada bin saat sürecek eğitimleri birkaç dakika kadar kısa bir müddette öğrenebiliyor. Buna ek olarak başka simülasyon motorları, saniyede 50 ile 100 kare ortasında çalışırken Habitat, saniyede 10.000 karede çalışıyor ve böylelikle yapay zekâ, çok daha süratli bir halde öğrenme gerçekleştirebiliyor.

Habitat platformu yapay konutlardan oluşmuyor. Bu platform, sanal ortamların oluşturulmasını sağlayan bir taban. Platform; MatterPort3D, Gibson ve SUNCG üzere kimi 3 boyutlu data setleri ile uyumlu ve Facebook, platformu daha da geliştirmek için 'Replica' adında bir data tabanı oluşturdu.

Replica, gerçek meskenlerin derinlik haritalamalarından ve onların fotoğraflarından oluşuyor. Farklı odaların 3 boyutlu modelleri bir ortaya getirilerek yapay zekâ asistanının eğitimi için istenilen rastgele bir ortam oluşturulabiliyor.

Habitat’ın içindeki ortamlar yalnızca görsel, bu da yapay zekânın oradaki nesnelerle etkileşemeyeceği manasına geliyor. Örneğin yapay zekâ, mutfaktan salona gitmeyi öğrenebilirken bir kaşığı kaldırmayı öğrenmiyor. Nesnelerle etkileşememek platform için büyük bir sınırlama ancak Facebook’taki araştırmacılar bu özelliği de yakında eklemeyi düşünüyorlar.

Başa dön tuşu