Facebook ve Spotify CEO’ları Apple’ı eleştirdi

Facebook ve Spotify CEO’ları DealBook Summit’te yaptıkları açıklamalar ile Apple’ı eleştirdi. İşte hususla ilgili ayrıntılar.

DealBook Summit’e Apple’a yönelik tenkitler damga vurdu. Meta CEO’su Mark Zuckerberg, App Store’daki uygulamaları sadece Apple’ın sınırlamaya çalıştığını ve App Store’un bir çıkar çatışması olduğunu söyledi. Zuckerberg, bilhassa Facebook uygulamasında yapılabilecek çeşitli satın alma süreçleriyle ilgili olarak, App Store kuralları konusunda Apple ile birkaç kere çatıştı. Apple, Facebook’un ödemek istemediği uygulama içi süreçlerden yüzde 30’luk bir kesinti istiyor.

iOS için Facebook indir

Android için Facebook indir

Bir tenkit de Spotify CEO’sundan

Eleştiri yapan bir öteki isim ise Spotify CEO’su Daniel Ek oldu. Twitter’da Apple’ın geliştiricilere denetim yanılsaması verdiğini, App Store’un internetin geleceği için bir tehdit olduğunu ve tüketicilerin tercih yapmasını engellediğini tez etti. Son vakitlerde Spotify’ın yeni sesli kitap özelliği konusunda iki şirket karşı karşıya gelmişti. Apple, Spotify’ın sesli kitap güncellemesini birkaç sefer reddetti ve Spotify’ın kullanıcıları uygulama içi e-posta yönlendirmesiyle sesli kitap satın almasına müsaade vermedi.

Ek ve Zuckerberg, uzun müddettir alternatif uygulama mağazalarını desteklemeye teşvik ediyor. ABD’de birden fazla yasa tasarısı getirildi ve bunlar kabul edilirse, Apple’ın değerli “App Store” değişiklikleri yapması mecburî olacak.

Android için Spotify indir

iOS için Spotify indir

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu