ABD Eski Başkanı Donald Trump Facebook’a Dönüyor

Facebook, ABD Eski Lideri Donald Trump’ın hesaplarını yine kullanıma açıyor. ABD Eski Lideri Donald Trump’ın Facebook hesabı, 6 Ocak 2021 tarihinde Donald Trump yanlılarının ABD Kongresi’ne gerçekleştirdikleri baskının akabinde askıya alınmıştı. Eski Lider Donald Trump ise bunu kabul etmeyerek vakit kaybetmeksizin Meta’ ya giderek bunun üzerine Facebook hesabını tekrar kullanmaya başlamak için müracaatta bulunmuştu.

Donald Trump Facebook hesabını geri alıyor

Eski ABD Lideri Donald Trump’ın Facebook hesabını yaklaşık 34 M kişi takip ediyordu ve en tanınan toplumsal medya platformlarından biri olan Facebook, Trump’ın 2016 seçimini kazanmasında rol sahibi olmuştu. Bunun üzerine Donald Trump 17 Ocak tarihinde Meta Şirketi’ne bir mektup göndererek Facebook’taki hesabının tekrar kullanılabilir hale gelmesi için görüşme talebinde bulunmuştu. Donald Trump, Facebook hesabını tekrar kullanabilmek ve 2024 ABD başkanlık seçiminde yarışmak için geri istediğini bildirmişti. Meta yetkilisi Nick Clegg, geçmişte bununla ilgili yaptığı açıklamalar sonucunda Donald Trump’ın Facebook hesabının yine açılması sağlansa dahi bu durumun daima olarak denetleneceğini açıkça söz etmişti. Öbür taraftan ABD Eski Lideri Donald Trump’ın Twitter hesabı da 9 Ocak 2021’de askıya alınmıştı.

Twitter’ın şu anki sahibi olan Elon Musk, Donald Trump’ın Twitter’a dönüp dönmemesine ait bir anket başlatmış ve anket sonucunda Donald Trump’ın Twitter hesabı yine açılmıştı.Meta, Donald Trump’ın Facebook hesabının tekrar erişiminin sağlanarak aktif hale getirilmesine yönelik isteğine ait yorum yapmayı reddetti. Ama dava ile ilgili kararın yakın vakitte açıklanacağını bildirdi. Mark Zuckerberg yani Meta’nın CEO’suna gönderilen evrakta, Eski ABD Lideri Donald Trump’ ın takımı, Facebook  hesabına ait alınan profiline erişimin kapatılması ve hesabının kapanma sebebinin kamusal söylemi değerli ölçüde engellediğine yönelik olduğunu belirtmişti. Uzun görüşmeler sonucunda ise Donald Trump’ın Facebook resmi hesabı tekrar kullanıma açıldı. Lakin şu ana kadar hesabından yeni rastgele bir paylaşım yapılmadı.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu