Evlerin İçindeki Tozların İçinde Bulunan Korkunç Şeyler

Toz almak son derece uğraştırıcı ve sıkıcı bir mesken işi olabiliyor. Bir gün evvel sildiğiniz bir yerin (şanslıysanız) iki gün sonra tekrardan tozlanmaya başladığını görmek, insanın sonlarını hoplatabiliyor. Üflediğiniz vakit birçok ortadan kaybolan bu tozları araştıran bilim insanları, aslında havada oluşan küçük parçacıkların hiç de saf olmadıklarını ortaya koydu.

Tozların sadece dışarıdan değil, meskenin içerisinden de gelebileceğini belirten araştırmacılar, toz oluşumunun meskende sigara içilip içilmemesi, meskene ayakkabıyla girilip girilmemesi üzere farklı ögelere bağlı olduğu için rastgele bir standardın bulunmadığını belirtti. Bunun akabinde ‘toz’ dediğimiz kavramı açıklamaya çalışan araştırmacılar, bu oluşumun içerisinde deri hücreleri, meyyit yemek hücreleri, halınızın ve giysinizin lifleri üzere hususların olduğunu belirtti. Olağan ki bu sırf konutunuzun içerisinde oluşan tozlar için geçerli.

Evinizde oluşan tozun sadece üçte biri konutun içerisinden gelirken üçte ikisi de dışarıdan geliyor. Açık pencerelerden ve havalandırmalardan konutlara giriş yapan bu tozların içerisinde rahatsız edici polenlerden tutun ince toprak parçacıklarına kadar pek çok farklı partikül bulunuyor.

Dış toza bağlı en yaygın sıhhat meselesiyse kurşun olarak karşımıza çıkıyor. Bu nörotoksin, kentlerde yüksek düzeylerde bulunuyor ve kurşundan oluşan tozların, çocuklardaki kurşun zehirlenmesinde büyük rol oynadığı biliniyor.

Peki, bu tozlardan kurtulamayacağınıza karar verdik lakin tozları en aza indirgemek için neler yapabilirsiniz? Dışarıda giydiğiniz kıyafetleri üstünüzde fazla tutmamak bunun için büyük bir tahlil. Bunun yanı sıra meskeninizde ayakkabıyla geziyorsanız ya da ayakkabılığınız meskenin içerisindeyse bu noktalarda tertipli temizlikler yapabilirsiniz. Son olarak evcil hayvanınızla dışarı çıkıyorsanız hayvanınızın patilerini ve kuyruğunu temizlemeniz de size büyük bir artı katacaktır.

Başa dön tuşu