Tırtılların Müthiş Renk Yeteneği Keşfedildi

Biberli güve isimli bir inancın tırtılları, zoologlar tarafından birçok defa bir bitkinin kısımlarına benzetilmiştir ve bu nedenle bitkilerden ayırt edilmelerinin sıkıntı olduğu söyleniyor. Max Planck Kimyasal Ekoloji Enstitüsü ve Liverpool Üniversitesi'ndeki araştırmacıların gerçekleştirdiği yeni bir çalışmada tırtılların derileri aracılığıyla ışık dalgalarının rengini hissedebildiği keşfedildi.

Araştırma içerisinde gözleri bağlanan tırtılların renklerini üzerinde bulundukları kısımlarla eşleştirdiği gözlemlendi. Bilim insanları, görmeyle ilgili genlerin tırtıllarda hem gözlerinde hem de derilerinde bulunduğunu keşfetti. Araştırma, Communications Biology'de yayınlandı.

Bazı baştan bacaklılar, bukalemunlar ve kimi balıklar, etrafında bulunanlara nazaran kendilerini kamufle edebiliyor. Bu hayvanlar, renkleri ve ışığı gözleriyle görüyor. Biston betularia isimli biberli güve tırtılları da kendilerini ortama nazaran gizleyebiliyor lakin süreç biraz daha uzun sürüyor. Bilim insanları şimdiye kadar bu renk değişiminin nasıl olduğunu tam olarak anlamamıştı ve uzun bir müddettir iki adet teori bulunuyordu. Liverpool Üniversitesi ve Max Planck Kimyasal Ekoloji Enstitüsü'ndeki uzmanlar da bu iki teoriyi denedi.

Ekip, evvel tırtılların gözlerini kapatarak bulundukları ortama nazaran kamufle olup olamayacaklarına baktı. Tırtıllar beyaz, yeşil, kahverengi ve siyah kısımların üzerine kondu ve gözleri kapalı olmasına karşın renklerinin değiştiği gözlemlendi. Öteki bir deyişle tırtıllar, göremediklerinde bile bulundukları ortama ayak uydurabildi.

İkinci seçenek aslında tırtılların renk değiştirmesinden çok ayak uydurabileceği bir ortam seçmesiyle ilgiliydi. Bilim insanları tırtılları farklı renklerdeki kısımların önüne koyarak tırtılların hangi kısmı seçeceğini gözlemledi. Tırtıllar kendi rengine en yakın olan kolu seçti.

Üçüncü denemedeyse araştırmacılar beden genlerinin hangisinin görmeyle ilgili olduğunu araştırdı. Bulunan sonuçlara nazaran tırtılların sırf gözlerinde değil birebir vakitte derilerinde de görme genleri olduğu ortaya çıktı. Bilhassa avcılardan korunmak için bu özelliğe sahip olduğu düşünülen tırtılların daha düzgün görüş yeteneğine sahip olan hayvanlara karşı yeniden de tehlike altında olduğu belirtildi.

Başa dön tuşu