Elon Musk, Twitter Spaces’i Geçici Süreliğine Kapattı

Elon Musk, Twitter’ı satın aldıktan sonra yaptıklarıyla gündemin tepesinde yer almaya devam ediyor. Sürekli ifade özgürlüğünü savunduğunu söyleyen ünlü iş insanı, son zamanlarda bununla çelişen hamleler yapıyordu. Musk, bugün de CNN, The Washington Post, Mashable, The New York Times gibi dev medya şirketlerinden gazetecilerin hesabını askıya almıştı. Bu hamle, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler’den de tepki çekmişti.

Twitter’ın sahibi, geçtiğimiz saatlerde ise platformun canlı sohbet özelliği Spaces’ın bir odasına katıldı. Burada, platformdan banlanan The Washington Post gazetecisi Drew Harrell da dahil olmak üzere bazı gazeteciler yer alıyordu. Musk, konuşmasında ifade özgürlüğünü desteklemeye devam ettiğini söylerken kendisi hakkında hoşlanmadığı bilgileri paylaşan gazetecileri de atabileceğini söyledi. Üstüne gelindiğinde ise odadan çıktı. Sonrasında ise Spaces özelliği konusunda bir gelişme yaşandı.

Spaces, geçici olarak kullanımdan kaldırıldı

Bugün, platformdaki birçok kullanıcı Spaces’a ulaşamadıklarını bildirdi. Gün içinde hem Android hem de iOS kullanıcılarından gelen bilgilerde, Musk’ın özelliği kısmen de olsa Twitter’dan kaldırıldığı görüldü. Musk, kendisine bunun hakkında sorulan bir soruya yanıt olarak bunun bir hata nedeniyle gerçekleştiğini, yarın düzeltileceğini belirtti.

Öncelikle şunu belirtelim; Musk’ın katıldığı Spaces odasında askıya alınan hesaplardan kişiler de vardı. Yukarıdaki videodan da görebileceğiniz gibi, hesapları askıya alınan The Washington Post gazetecisi Drew Harrell ve Musk’ın jetini takip eden ElonJet hesabı odaya katılabilmiş. Bunun normalde gerçekleşmemesi gerekiyor; yani özellikle ilgili gerçekten bir hata var. Ancak normal şartlar altında, bu hata bir güncelleme ile sessizce düzeltiliyor. Garip olan kısım ise Musk’ın konuyu kişiselleştirerek aşırı tepki vermesi ve Twitter’ın geçici süreliğine özelliği herhangi bir bilgilendirme yapmadan tamamen kaldırması.

Buna nelerin yol açtığını tahmin edebiliriz. Bilindiği üzere Musk, son aylarda sürekli Twitter’da ifade özgürlüğü getireceğini söylüyordu. Ancak yaptığı hamleler bunun tam tersiydi. İş insanı, bu süreçte kendisiyle dalga geçen hesapları kapattı, platformu eleştiren çalışanlarını kovdu, daha önce bunu yapmayacağını söylemesine rağmen ElonJet hesabını kapattı ve en son da gazetecilerin hesaplarını askıya aldı. Bu durum da yetkililer de dahil tüm dünyadan tepki çekti. Ayrıca geçtiğimiz günlerde çıkan görüntüler, bir komedi gösterisine Musk’ın binlerce insan tarafından yuhalandığını ortaya koydu.

Twitter’ı canlı sohbet odaları konusunda oldukça başarılı yapan Spaces özelliğinin yarın herkesin için tekrar açılması bekleniyor. Şu sıralarda gelen bilgiler bazı Android kullanıcılarında özelliğin düzediğini, web kullanıcılarının ise odaları dinleyebildiğini; ancak katılamadığını ortaya koyuyor. iOS kullanıcılarında ise sorun devam ediyor.

Başa dön tuşu