Elon Musk, Starship Test Uçuşlarınının Tarihini Duyurdu

SpaceX, hem Teksas hem de Florida tesislerinde paralel olarak iki Starship prototipi geliştiriyor. Her iki ekip da kendi roketini bağımsız olarak geliştiriyor. Musk, bunun şirket içi rekabet hissini artırdığına ve görevde birlikte çalışan tek bir grupla mümkün olamayacak bir ilerleme kaydettiklerine inanıyor.

Bu ayın başlarında, Musk, Starhopper'ın açılış testinin 16 Temmuz Salı günü gerçekleşeceğini açıklamıştı. Lakin bu testlerde beklenmedik bir olay yaşandı ve Starhopper'ın motoru bir anda alevler içerisinde kaldı. 

Musk daha sonra Twitter'da bunun bir “test sonrası yakıt sızıntısı” sonucu olduğunu lakin alt ölçekli Starhopper'ın kendisinde kıymetli bir hasar olmadığını söyledi.

SpaceX CEO’su daha sonra test için ileri bir tarihi işaret etti. Bu katiyetle, şirketin daha eksiksiz bir Starhopper prototipi için vakit kazanmasını sağlayacaktır.

Bu birinci test “alt-orbital” uçuşlar olacak, Musk Cuma günü yaptığı açıklamada, orbital testlerin bugünden 2-3 ay sonra yapılacağını belirtti ve devamındaki 3 aylık süreçte de testlerin devam edeceğini söyledi. Görünen o ki en yeterli ihtimalle Starship’in en erken orbital test uçuşları için gerekli müddet 6 ay.

Musk ayrıyeten Starship'in nasıl fırlatılacağı hakkında da birtakım ayrıntılar paylaştı, şu anda Falcon 9 ve Falcon Heavy'nın yaptığı üzere diğer bir sitede üretim kademesinde olan bir fırlatma yapısı kullanacak.

Başa dön tuşu