Elon Musk, Falcon Heavy Uçuşundaki Kazanın Sebebini Açıkladı

SpaceX, salı sabahının erken saatlerinde Falcon Heavy isimli roketini fırlatarak 24 uyduyu yörüngeye yerleştirmişti. Uçuşta her şey planlandığı üzere gitse de merkez çekirdeği iticisi, iniş yapacağı noktayı çok az bir farkla kaçırarak okyanusun tabanını boylamıştı.

Fırlatmanın ilerleyen saatlerinde SpaceX'in işvereni Elon Musk, merkez çekirdeği iticisinin neden ineceği yeri kaçırdığına dair bir açıklama getirdi.

Twitter üzerinden gelen bir soruyu yanıtlayan Musk, Dünya'ya iniş yapan iticinin neden vazifenin erken saatlerinde hasar gördüğünü açıkladı. Musk'a göre araç, hasar gördüğü için kendini denetim etme yetisinin bir kısmını kaybetti ve bunun sonucunda inançlı bir iniş gerçekleştiremedi.

İtici, Dünya'ya inişi sırasında sahiden de hasarlı bir biçimde misyona devam ettiyse, merkez çekirdeği iticisinin amaca ne kadar yakın bir yere düştüğünü de göz önünde bulundurduğumuzda her şeyin epeyce etkileyici olduğunu söyleyebiliriz. Manzaraları izlerseniz iticinin son anda yana savrulup maksadın çok yakınına indiğini görebilirsiniz. Bu da hasarlı bir aracın bile maksada ziyadesiyle yakın 'iniş' yapabildiğini gösteriyor.

SpaceX, merkez çekirdeği iticisini başka Falcon Heavy uçuşlarına yerleştirme konusunda başarısız olsa da bu durum, SpaceX için dünyanın sonu manasına gelmiyor. Merkez çekirdeği iticisi, roketlere yerleştirilebilseydi SpaceX, uzun vadede önemli bir ziyandan kurtulabilirdi lakin tekniğini kusursuzlaştırmaya çalıştıran uzay araştırmaları şirketi için bu türlü harcamaların çok büyük bir kıymet arz etmediğini de belirtmekte yarar var.

Başa dön tuşu