Neil Armstrong’un BBC’ye Verdiği Röportaj

20 Temmuz 1969 yılında insanlık birinci sefer Ay’a adım attı ve bu yolcuğun 50. yılı ABD’de merasimlerle kutlanıyor. Bu kutlamalara ortak olan BBC'de Neil Armstrong'un yıllar evvel yaptığı bir röportajı yayınladı. Mesafe algısı konusunda problemler yaşadıklarını anlatan Armostrong “Mesela kameramız kokpitten 15 metre uzakta görünüyordu lakin oraya 30 metrelik bir kablo çektiğimizi biliyorduk” diyor.

Gezegenimizin uydusundan bakılınca gezegenimizin nasıl göründüğü sorusunu da cevaplayan Armstrong “Ay'dan bakınca Dünya çok küçük, çok uzak fakat çok hoş görünüyor” diyor. Spiker Patrick Moore’un sorduğu Ay’a geniş çaplı bilimsel üs kurmanın mümkün olup olmadığı sorusuna ise “Biz hayattayken bunun olacağına emimim.” diyor.

16 Temmuz 1969 yılında fırlatılan Apollo 11 uzay aracı, 386 bin km yol kat etti ve gezegenimizin uydusuna ulaşması tam 76 saat sürdü. Ay’a ayak basan birinci insan olan Armstrong’un meşhur “İnsan için küçük, insanlık için büyük bir adım” kelamı tüm dünya genelinde canlı yayınla izlendi.

Komuta modülü Columbia’dan Ay modülü Eagle’dan oluşan Apollo 11’deki bir öbür isim Buzz Aldrin’di. Neil Armstrong’tan sonra Ay yüzeyine inen Aldrin, Ay’a ayak basan ikinci insan olma unvanına kavuştu.

Başa dön tuşu