Dünya’nın Yakınından Geçen İkili Asteroidin Görüntüsü

Uzayı araştıran bilim insanları, cihanın bizim bulunduğumuz bölgesine ne vakit bir gök cismi yanaşsa çabucak ona odaklanıyor.

Bu gök cismini değişik kılan şey ise ikili bir sistem olması. Ana kütle, yaklaşık 1600 metre çapında ve cismin etrafında dolanan, daha küçük bir uydusu var.

Cisim, kozmosun boyutlarını düşündüğümüzde bize görece yakın sayılabilecek 5 milyon kilometre aralıktan geçiş yaptı. Bu uzaklıktan geçen yapı, Dünya için bir çarpma tehdidi içermiyor. Yeniden de kozmik art sokağımızdan geçen göktaşını fotoğraflamamız için gereğince yakın bir aralık oluyor.

Gök cisminin manzarası, Avrupa Güney Gözlemevi tarafından, Very Large Telescope (VLT – Çok Büyük Teleskop) ile çekildi. İmgede, asteroidin her iki modülü da net halde gözüküyor.

Astronomların bu çalışmadaki amacı göz alıcı fotoğraflar çekmek değil. Bilim insanları, gezegenimizin etrafında uçuşan kayalar hakkında ne kadar çok bilgi edinebileceklerse o kadar çok bilgi edinmek istiyorlar. Gezegenimize mümkün bir çarpışmayı ya da tehdit oluşturabilecek bir hareketi evvelden fark edebilmeyi amaçlayan araştırmacılar, çalışmalarına devam ediyor.

Başa dön tuşu