Dünyanın En Eski Mantar Fosili Bulundu

Kanada’da çalışmalar yapan bilim insanları, bugüne kadar bulunmuş en eski mantar kalıntısını keşfetti. Bu mantar, fosiller için bile fosil sayılabilecek bir yaşta ve 1 milyar yıllık olabileceği öne sürülüyor. Fosil, Kanada’nın kutuplara yakın bölgelerinde bulundu ve Ourasphaira ismini aldı.

Yapılan keşif, Nature mecmuasında yayımlandı. Çok hücreli mantarlar, bilinen pek çok çok hücreli yapının atası olarak görülüyor. Bugün bile kullandığımız mayalar bu ailenin devamından geliyor. Ourasphaira, bundan yaklaşık 900 milyon ila 1 milyar yıl evvel ırmakların denizlerle buluştuğu bölgelerde yaşıyordu. Yani yeni fosil, daha evvelki en eski mantar fosilinden iki kat daha yaşlı.

Yine de birtakım araştırmacılar bu fosilin mantar olduğundan kuşku ediyor. Vancouver’daki British Columbia Üniversitesi’nden araştırmacı Mary Berbee, Nature’a “bu sefer bunun gerçek olduğuna inanmak için sebepler var” derken “daha fazla tarih yardımcı olabilirdi” diye de ekledi.

Mantarlar, bitkilerin dışındaki birinci çok hücreli canlılar olarak görülüyor. Fotosentez yapamayan bu canlılar ile çok hücreli hayvanların evrimleri genelde eş vakitli olarak ilerliyordu. Eski fosillere bakıldığında, hayvan fosillerinin 635 milyon yıl önceye kadar gidebildiği göze çarpıyor.

Bazı uzmanlar, fungi tipi mantarların çok fazla eski örneği olmadığını söylüyor. Araştırmacılara nazaran bu yeni keşif, bulmacayı çözmeye yetmese de bir parçayı daha yerine yerleştirmiş oldu.

Fosil, eski bir kitin dokunun içerisinde bulundu.  Bu yapıyı tırnaklarda, kimi hücre duvarlarında ve böcek kabuklarında da görebiliyoruz

Başa dön tuşu