67P Kuyruklu Yıldızının Fotoğrafları Yayımlandı

2014 ve 2016 yılları ortasında ESA'nın, bilimsel kamera sistemi OSIRIS'in yerleşik olduğu Rosetta isimli uzay aracı, 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızının 70.000 fotoğrafını çekti. Fotoğraflar, en kapsamlı ve efor gerektiren kuyruklu yıldız misyonunu belgelemekle kalmayıp gök cisminin ördeğe benzeyen biçimini de gösterdi. Flensburg Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nden Bilgi ve İrtibat Kısmı ve Max Planck Güneş Sistemi Araştırmaları Enstitüsü'nün (MPS) ortak projesinde, OSIRIS takım önderi bütün fotoğrafları yayımladı. OSIRIS Fotoğraf Görüntüleyicisi herkesin gereksinimlerini karşılıyor. Ayrıyeten son yılların en büyük bilimsel hazinelerinden birine kolay ve süratli erişim sağlıyor.

67P/Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızı birinci olarak Mart 2014'te OSIRIS kamera sistemi tarafından, neredeyse 5 milyon kilometrelik bir aralıktan fotoğraflanmıştı. Son manzara ise uzay aracı kuyruklu yıldıza iniş yapmadan birkaç dakika evvel, 30 Eylül 2016'da çekilmişti. Bu sırada uzay aracıyla kuyruklu yıldızın taşlı yüzeyi ortasında yalnızca 20 metre vardı. Bu iki manzara ortasında uzun bir macera yatıyor: birinci kere bir kuyruklu yıldıza İç Güneş Sistemi'ndeki yolu boyunca eşlik edip onu yakından gözlemleyen bir uzay misyonu.

Bu macera artık OSIRIS Fotoğraf Görüntüleyicisi sayesinde tekrar takip edilebiliyor. Kullanıcılar, arşivde göz gezdirirken Rosetta'nın kuyruklu yıldıza yaklaşırken Philae'nin inişinden elde edilen imajları, toz şovlarını ve perihel geçişini görebilecekler. Ayrıyeten fotoğraflar, misyonun son haftalarındaki Philae için iniş alanı arayışını da gösteriyor. İmgelerde, kuyruklu yıldızın çekirdeğinin etrafındaki görülmeye kıymet toz ve gaz fışkırmalarının yanı sıra engebeli doruklar, tuhaf çatlaklar ve vadiler, dümdüz ovalar ve kaya dolu alanlar da muhakkak oluyor.

MPS'den bilim insanı ve OSIRIS baş araştırmacısı Dr. Holger Sierks şu kelamları tabir etti: “Bu hazine kıymetindeki bilgi koleksiyonunun herkesin erişimine açık olması bizim için kıymetli. Rastgele bir ön bilgi gerekmiyor,” MPS bilim insanları, görüntüleyiciyi tüm fotoğraf ve ek bilgilerin süratlice bulunabileceği bir halde tasarladı. Neredeyse 70.000 kadar fotoğrafın her birinde çekildikleri tarih, yıldıza olan uzaklık ve kısa bir yazı bulunuyor ve fotoğraflar tam çözünürlükte indirilebiliyor. Daha derin araştırmalar yapmak ya da arşivi bilimsel maksatlarla kullanmak isteyen kullanıcılar için fotoğraflar bilimsel data formatında da bulunuyor. Ayrıyeten kullanılan filtreler, odak uzaklığı ve poz müddeti hakkında bilgiler de fotoğraflarla sunuluyor.

Başa dön tuşu