Curiosity, Mars’ın Mona Lisa’sını Fotoğrafladı

NASA’nın Mars’ı daha araştırmak için gönderdiği uzay aracı Curiosity tarafından çekilen fotoğrafta, bayana benzeyen bir silüet gözüküyor. UFO Sighting Daily’nin kurucusu Scott C. Waring’e nazaran çölden farksız olan kızıl gezegendeki bayana bir adam ve bir çocuk eşlik ediyor.

Waring, kızıl kum ve kayaların ortasında besbelli bir formda ortaya çıkan bu nesneleri uzaylıların yaptığı eserler olarak tanımlıyor. Ayrıyeten NASA'nın çekilen bir fotoğrafı sildiğini de argüman eden Waring, daha sonra emsal bir fotoğrafa ulaşabildiğini söylüyor.

Waring bulgularını şöyle anlatıyor: “Bu bayan heykelinde kıvrımları rahatlıkla görebileceğiniz hayli detaylı yeşil bir bornoz var. Omuzlarından aşağı sarkan uzun saçı ve ince bir beli var. Ayrıyeten kolu, pembemsi bir renge sahip ellerine kadar bornozla kaplı. Görsel, şüphesiz ki insan gibisi bir bayana ilişkin. Onun önünde de yerde yatan ve yeşil bir kıyafet giymiş bir adam var. Pembe ve kel bir başa sahip. Önlerindeki küçük çocuk ise sadece eğitimli gözlerin görebileceği kadar bariz. Bacakları önünde ve kollar ardında olacak biçimde oturuyor.

Gördüğü şeyi Leonardo da Vinci’nin en ünlü tablosuna benzeten Waring, açıklamasına şöyle devam etti: “Mars’taki bu bayan, tam manasıyla Mars’ın Mona Lisa’sı. O, her taraftan kusursuz fakat bu ispat bile kimilerini ikna edemiyor. Doğal ki kanıtlar ne kadar net olursa olsun hiçbir fotoğraf bir açıklama sunamaz.

Bilim dünyası bu üzere fotoğraflarda görülen silüetlerin yorumlanmasında farklı kutuplara bölünmüş durumda. Genelde bu olaylar “Pareidolia” olarak açıklanıyor. Pareidolia, beynimizin bize oynadığı bir oyun olarak tanımlanabilir. Bir şeyi rastgele bir objeye yahut varlığa benzetebiliriz. Siz de bu silüetleri incelemek istiyorsanız NASA'nın paylaştığı fotoğrafa buradan ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu