NASA’nın Güneş Görevinden Şaşırtıcı Boyutlarda Veri Geldi

NASA, Güneş hakkında bildiklerini artırmak için insanlık tarihinde yapılan tüm araçlardan daha süratli hareket eden bir aracı Güneş'e gönderdi. Parker Güneş Probu olarak bilinen uzay aracı, 12 Ağustos tarihinde birinci yılını dolduracak ve sadece bir yıl içerisinde birçok datayı Dünya'ya göndermeyi başardı.

Geçtiğimiz yıl Güneş'in atmosferinden nefes kesici bir fotoğraf gönderen Parker Güneş Probu, iki uçuşun akabinde Dünya'da bulunan bilim insanlarının incelemesi için bilim insanlarının iddia dahi edemeyeceği boyutlarda bilgiyi yolladı.

John Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı'ndaki (JHAPL) araştırmacılar, 1 Ağustos tarihindeki bir blog gönderisinde Parker'ın 22 GB pahasındaki bilgiyi Dünya'ya gönderdiğini belirtti. Gelen bilginin %50'lik kısmının beklenmediğiyse açıklamalara eklendi.

JHAPL vazifelerinde yönetici pozisyonunda bulunan Nickalaus Pinkine, “Bu alanda ve bu yörüngede vazifeler gerçekleştirme konusundaki tecrübelerimiz arttıkça takımımız de uzay aracının inanılmaz donanımlarını kullanarak data indirme boyutlarını artırma konusunda muazzam bir iş çıkartıyor” açıklamalarında bulundu.

Parker Güneş Probu'nun fırlatılmasının akabinde Parker'ın kontrolörleri probdan alınan dataları maksimize etmeyi başardı ve şimdiyse 25 GB bedelinde bir bilgi kümesinin daha 15 Ağustos'a kadar gelmesi bekleniyor.

Bilim insanları daha evvel Güneş'e bu derece yakın olan bir prob göndermeyi başaramadığı için bilim insanlarının şu anda üzerinde çalıştıkları bilgiler cinsinin birinci örnekleri denilebilir. Parker'ın üzerinde bulunan dört donanım ise Güneş'in farklı noktaları hakkında bilgileri bilim beşerlerine aktarıyor.

Bu donanımlardan biri Güneş'in atmosferi içerisinde bulunan parçacıkların ölçümünü yapıyorken birebir vakitte manyetik alan, güneş rüzgârı ve sıcak plazma topundaki elektronların, protonların ve iyonların nasıl dağıldığının ölçümleri yapılabiliyor.

Probun Güneş'le bir sonraki buluşmasının 27 Ağustos tarihinde gerçekleşmesi bekleniyor. Güneş'le olan en yakın 'buluşma' ise 1 Eylül tarihinde gerçekleşecek. 26 Aralık tarihindeyse prob, Venüs'e ikinci kez uğrayarak gerekli suratı toplayıp Güneş'e daha da fazla yaklaşmaya çalışacak.

Başa dön tuşu