ChatGPT, “Ucuza Çalışan Kenyalılar” Sayesinde Geliştirilmiş!

Yapay zekâ şirketi OpenAI tarafından geliştirilen sohbet botu ChatGPT, yapabildikleri ve yaratıcılığıyla tüm dünyada ilgi toplamıştı. Yapay zekâ, sıfırdan bir uygulama yazabiliyor, sinema, dizi ve her türlü içerik için özgün fikirler sunabiliyordu.

Fakat iş etik tartışmalara, lisanın makus kullanımına ve taraflı yorumlara geldiğinde kendisini durduruyor ve “Benim bunu söylemem uygun olmaz” üzere cümleler kuruyor. İşte bu cümlelerin kurulması, ortaya çıkan yeni bilgilere nazaran ucuza çalıştırılan Kenyalı çalışanlar sayesinde gerçekleşti.

ChatGPT’nin bilinmeyen art planı:

TIME mecmuası, yaptığı kapsamlı araştırmada OpenAI’ın yapay zekânın filtresini oluşturmak için izlediği sürece ışık tuttu. OpenAI, bugüne kadar Microsoft, Google ve Meta üzere şirketlere de hizmet sunan ‘Sama’ isimli bir şirketle iş birliği yapmıştı.

Dış bir şirketle bu mevzuda iş birliği yapmak her ne kadar olağan olsa da, olağan olmayan şey Sama’nın yollarıydı. Silikon Vadisi şirketlerine hizmet veren San Francisco merkezli şirket, bilhassa Kenya ve Hindistan’dan çalışan alıyordu.

Üstelik bu çalışanlar, unvan ve performansa bağlı olarak saat başına 1,32 ila 2 dolar fiyat alıyordu. OpenAI sözcüsü, şirketin Kenya’lı çalışan çalıştıran Sama ile iş birliği yaptığını doğrulasa da fiyatlar hakkında rastgele bir bilgi vermedi.

Üstelik çalışanların karşılaştıkları şeyler pek de olağan değildi:

ChatGPT’nin örnek olmayacak yorumlarda bulunmasını sağlamak için, akla gelebilecek her türlü küfür, hayal edilebilecek her türlü cürüm ve bilimum şeye ilişkin yazılı içeriğin de okunması ve filtrelenmesi gerekiyordu. Bu süreçte yer alan bir çalışan, tecrübesini de paylaştı.

Anonim çalışan, bilhassa bir adamın, bir köpekle ve küçük yaşta bir çocuğun önünde cinsel ilgiye girmesini betimleyen bir yazıyla karşılaşmıştı. Yalnızca bir örnek olan bu yazı, çalışanda şu etkiyi bırakmaya kafiydi:

“İşkenceydi. Hafta boyunca bunun üzere bir dizi açıklama okuyacaksınız. Cuma gününe geldiğinizde, o resmi düşünmekten rahatsız oluyorsunuz.”

Ucuz çalışan, yüksek çıkar:

OpenAI ve Sama ortasındaki şirket içi yazışmalar, OpenAI’ın Sama’ya 2021 sonlarına hakikat toplam 200 bin dolar ödeme yaptığını gösterdi. Toplam 3 düzine çalışan, 3 farklı kümeye ayrıldı ve her bir küme bir mevzuya odaklandı.

Peki, çalışanlar ne kadar fiyat aldı?

Üç çalışanın aktardığı bilgilere nazaran çalışanlar, günde 9 saat mesai yapıyor ve 150 ila 250 metin parçası okuyordu. Her bir kesim 100 ila 1.000 söz aralığında olabiliyordu. Kolay bir hesaplamayla yola çıktığımızda, en düşük aylık fiyat 237,6; en yüksek aylık fiyat ise 360 dolar idi.

OpenAI ve Sama ortasındaki muahede ise OpenAI’ın şirkete saat başına 12,50 dolar ödeyeceğini belirtiyordu.

Bir Sama temsilcisi ise TIME’a yaptığı açıklamada saatlik fiyatın 1,46 dolar ila 3,74 dolar ortasında değiştiğini belirtti. Ayrıyeten OpenAI’ın 12,50 dolarlık fiyatının maaşlar dışında altyapı harcamaları ve avanslar üzere fiyatları de kapsadığını belirtti.

Öte yandan Sama, OpenAI ile iş birliklerini Şubat 2022’de sonlandırdı. TIME’ın bir çalışandan elde ettiği bilgiye nazaran münasebet, Sama’nın çalışanlarını tehlikeli içeriklere maruz bırakmama isteğiydi.

Başa dön tuşu