Apple, macOS Catalina’yı Tanıttı: İşte Tüm Yenilikler

Apple'ın WWDC 2019 lansmanında tanıttığı macOS’un yeni sürümünün ismi ‘Catalina’ olacak. Lansmanda yeni macOS’ta eski iTunes yerine geçecek Apple Müzik, Podcasts ve Apple TV uygulamaları tanıtıldı. İçeriğini bildiğiniz lakin ismini bilmediğiniz bir podcast'i aratırken makine tahsili sayesinde yalnızca içeriği aratarak bütün podcast'i bulabileceksiniz. Apple Music ise iTunes’un neredeyse tıpatıp birebiri diyebiliriz. Apple TV uygulaması 4K HDR oynatımı destekleyecek ve ses kalitesi de Dolby Vision ve Dolby Atmos tarafından sağlanacak.

Yeni macOS sürümünde en ilgi cazibeli özelliklerden biri de iPad takviyesinin artırılması oldu. 'Catalyst' olarak isimlendirilen bu projede geliştiriciler, iPad uygulamalarını çok daha kolay bir halde Mac’e entegre edebilecek.

Bir öbür iPad yeniliği ise Sidecar. Sidecar sayesinde uzun müddettir bahsettiğimiz iPad’leri hârici ekran olarak kullanabilme özelliği eklendi.

Düşünceli bir yenilik olarak Apple, yeni sürüme ‘Sesli Kontrol’ isimli özelliği getirdi. Sesli denetim özelliği sayesinde fizikî pürüzleri olan beşerler, yalnızca sesleriyle hem iOS hem de macOS aygıtlarını sesleri ile denetim edebilecekler. Alışılmış bu özelliği herkes kullanabilir lakin en çok fizikî engelli insanları keyifli edecek bir yenilik.

Catalina ile birlikte Find My uygulamasının da geldiğini görüyoruz. Find My, iPhone’umu bul ile Arkadaşlarımı Bul’un bir birleşimi olacak ve hem iOS hem de macOS’ta kullanılabilir olacak. Find My sayesinde aygıtlarınız kapalı bile olsa gönderdikleri Bluetooth sinyalleri sayesinde cihazlarınıza her vakit erişim sağlayabileceksiniz.

Ayrıca T2 güvenlik çipi bulunan Mac’lere de Activation Lock isimli yeni bir özellik geliyor. Bunu iOS aygıtlarda ki iCloud kilidi üzere düşünebilirsiniz.

Twitter, iOS uygulamasını Mac’e, Atlassian’da Jira iPad uygulamasını macOS Catalina’ya getirmeyi planlıyor.

Apple'ın lansmanına dair daha fazla bilgiden haberdar olmak için sitemizi anlık takipte kalmanızı öneririz çünkü elimizden geldiğince süratli bir halde tüm yenilikleri sizlere aktarmaya çalışıyoruz 🙂 

Başa dön tuşu