Burdur’da Bulunan İskeletlerin Yüzleri Canlandırıldı

Burdur'un Ağlasun ilçesi yakınlarında bulunan Sagalassos Antik Kenti için araştırmalar yaklaşık 30 yıldır devam ediyor. Oluşturulan memleketler arası bir takım, bölgenin gün yüzüne çıkarılması için katman katman çalışıyor. Yapılan son çalışmalar ile birlikte, bu antik kentte yaşayan insanların yüzleri yine canlandırıldı.

Araştırmacıların daha evvelce bulmuş oldukları iskeletlerin temel alındığı çalışmalarda bir bayanın ve bir de erkeğin yüzü canlandırıldı. Yüzü canlandırılan erkeğin milattan sonra 3. yüzyılın başlarında yaşamış olan bir Romalı olduğu, bayanın da milattan sonra 11. ve 13. yüzyıllar ortasında yaşamış olan bir Bizanslı olduğu belirtildi. İşte yüzleri canlandırılan o beşerler;

Araştırmacılar bu insanlara birer takma isim de verdiler. Verilen isimler ise  'Rhodon' ve 'Eirene' olarak belirlendi.

Sagalassos Arkeolojik Araştırma Projesi’nin bir numaralı ismi olan Profesör Jeroen Poblome bahisle ilgili birtakım açıklamalarda bulundu. Pobleme, arkeologların genel olarak değerli isimler üzerinde ağırlaştıklarını belirterek, kendilerinin bu halde davranmadığını ve bu kentte yaşayan olağan insanları merak ettiklerini söyledi. Ayrıyeten bu yüzlerin oluşturulmasında Ağlasun'da şu an yaşayan insanların belirleyici rol oynadığını söz eden Pobleme, bölge halkının genel manada kahverengi gözlü, kahverengi saçlı ve açık derili olduklarını, bunu da canlandırılan yüzlerde kullandıklarını söyledi. 

Bölgedeki araştırmacılardan olan Sam Cleymans ise, yüzlerin oluşturulmasında belirlenen saç ve sakal uzunluklarına değindi. Cleymans yapmış olduğu açıklamalarda Roma periyodunda dış görünüşe daha çok değer verildiği lakin Bizans devrinde dış görünüşün çok da kıymetli olmadığını belirtti. Bu yüzden de Romalı erkeğe bu formda bir saç ve sakal yaptıklarını belirten Cleymans, Bizanslı bayana da omuz hizasında saçlar eklediklerini söz etti.

Canlandırılan yüzler birinci olarak Belçika'da bulunan Lueven kentine gönderilecek ve 1 ay mühletle burada sergilenecek. Bir aylık sürecin sonunda Türkiye'ye dönecek olan yüzler, evvel İstanbul'da düzenlenecek olan aktiflikte sergilenecek akabinde da Burdur'da bulunan müzeye gönderilecek ve burada ziyaretilerini bekleyecek.

Başa dön tuşu