Bugün Devasa Bir Göktaşı Dünya’yı Teğet Geçecek

Uzayda başıboş halde dolanan irili ufaklı pek çok asteroit var. Bunlardan biri de, kabaca Giza Piramidi uzunluğunda olan ve 2019 OD olarak isimlendirilen asteroit. Bu göktaşı, bugün gezegenimizin çok yakınından gelecek. Asteroit, Dünya’ya en yakın 353.600 kilometre aradan geçecek. Bu türlü bakınca uzaklık uzun üzere gözükse de kozmik ölçekte bakıldığında göktaşı, Dünya’yı sıyırmış sayılıyor.

Dünya ile Ay ortasındaki uzaklık, kabaca 285 bin kilometre ve bu aralığa 1 LD (Lunar Distance/Ay Mesafesi) ismi veriliyor. 2019 OD isimli göktaşı, 2019’da gezegenimize 1 LD uzaklıktan daha yakından geçen 31. ve en büyük gök cismi olacak.

2019 OD, Apollo sınıfı NEO (Near Earth Object/Dünya’ya Yakın Cisim) olarak sınıflandırıldı. Birinci olarak Haleakala, Hawaii’de yer alan ATLAS-HKO tarafından gözlemlenen gök cismi, panik yapmayı gerektirmiyor. Uzmanlar, bu cismin gezegenimize çarpma ihtimalinin düşük olduğunu belirtiyor.

Öte yandan 2015 HM10 isimli bir asteroidin ve 2019 OE isimli bir öbür asteroitin daha bu hafta gezegenimizin yakınlarından geçeceği belirtildi. Üç gök cisminin en yavaşı olan 2019 OD, Dünya’ya yaklaşık 130 bin kilometre aralıktan geçecek. 

Başa dön tuşu