Bomba Atılan Bir Göktaşına Ne Olacağını Yakında Öğreneceğiz

Herhangi bir uzay aracı, bir göktaşına bomba gönderip patlattığında nasıl bir sonuç elde edeceğimizi bilmiyoruz ama yakın vakitte öğrenebiliriz. Japonya Uzay Araştırma Ajansı’nın (JAXA) Hayabusa2 isimli uzay aracı, Ryugu isimli göktaşının üzerine yaklaşık 500 metre yükseklikten bir bomba bıraktı.

JAXA, geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir görüntü ile Hayabusa2’nin Ryugu’nun üzerine bombayı bıraktığı anı göstermiş oldu. JAXA, bomba bırakıldıktan sonra Hayabusa2’yi patlamanın etrafa saçılan kesimlerden etkilenmemesi için inançlı bir noktaya ilerletti. Bu nedenle görüntü, patlama anını göstermiyor.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), bahisle ilgili olarak yaptığı açıklamada vazifesi gerçekleştiren araştırmacıların kelam konusu bombanın Ryugu’nun yüzeyinde büyük bir krater oluşturmasını beklediklerini belirtti. Araştırmacılar, patlamayla birlikte ortaya çıkacak yeraltı hususlarını de inceleyerek göktaşı hakkında daha fazla bilgiye sahip olmayı umuyorlar.

JAXA, perşembe günü gerçekleştirilecek vazifede Hayabusa2’yi yine bombanın patlatıldığı alanın üzerine yönlendirecek ve bombanın nasıl bir tesir ortaya çıkardığının fotoğrafını çekmek olacak. Bu sayede üzerine bomba bırakılan bir göktaşının ne hale geleceğini de görmüş olacağız.

Başa dön tuşu