Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi’nde, aylar sonra korku bölgesinden çıkıldı

Kripto para piyasaları 2022 yılındaki olumsuz havayı geride bırakarak 2023 yılına girilmesiyle bir arada yükseliş tarafında hareket etmeye başladı.

Kripto para piyasalarında yaşanan yükselişler, birtakım göstergeler tarafından destekleniyor. Bu durum içerisinde piyasa algısını ölçen Bitcoin kaygı ve iştah endeksinde de önemli bir yükseliş durumu kelam hususudur. Bitcoin (BTC) fiyatı, dün akşam saatlerinde bir kere daha 21.400 dolar düzeyini test ederek üst istikametli hareket edeceğini gösterdi ve FTX çöküşü öncesi periyottaki düzeye ulaşarak bu olumsuz tesirin ziyanlarını ortadan kaldırdı.

BTC dehşet ve açgözlülük endeksi ise bu hafta içerisinde dehşet bölgesinden çıktığını gösteren bir yükseliş yaşadı. Hafta sonu 52 düzeylerine ulaşarak nötr bölgesinden ayrılan endeks, dün küçük bir ölçü düşüş yaşamış olsa da bugün tekrar 50 düzeyinin üzerine çıktı ve şu an ise tekrar nötr bölgesinde yer alıyor. Bitcoin endişe ve açgözlülük endeksinde bu düzeyler en son Nisan 2022’de görüldüğü için şu an bu düzeye ulaşması kıymetli bir atak olarak görülüyor.

Geçtiğimiz yıl içerisinde Nisan ayına girilmeden evvel düşüş trendinde olan kripto paralar, bir toparlanma ivmesi yapmış ve 2 haftalık bir aralıkta %20 oranında yükseliş kaydetmişti. Lakin o periyotta yaşanan makroekonomik durumlar ve kripto para piyasalarında yaşanan meseleler, düşüşlerin devam etmesine neden oldu. Şimdiki durumdaki psikolojiyi gösteren endeks, şu an Nisan ayında olduğu üzere optimist bir durum sergiliyor. Nisan ayında 53 düzeyine ulaşan endeks, olumsuz haberlerin yayılmasıyla kripto para piyasasında yaşanan karamsarlığın artmaya başlamasıyla süratle geri çekilme yaşandı. Düşüşler Haziran ayına kadar süratli bir biçimde yaşandı ve FED’in faiz artırımı siyasetini benimsemesi ve Terra’nın çöküşüyle bu düşüşler desteklendi. Bu düşüşler nedeniyle kripto madencileri varlıklarını satmak zorunda kalırken, Bitcoin başta olmak üzere pek çok kripto para yıllık taban düzeyini gördü. Bu sert düşüşler yaşanırken, Bitcoin dehşet ve iştah endeksinde ise 6’ya kadar düştü ve piyasaya çok endişe hakim oldu.

Bitcoin’de aktüel durum

Lider kripto para Bitcoin, geçtiğimiz hafta yükseliş hareketini hızlandırdı ve hafta boyunca %21 oranında yükseliş yaşayarak 21.000 dolar düzeyinin üzerinde kapanış yaptı. Aktüel duruma bakmak gerekirse BTC, olumlu havayı korurken, hafta sonundan bu yana ise 21.400 dolar bandına yükselerek burada güçlü bir dirençle karşılaştı. Fiyatın 21.400 doların üzerine çıkması ile yeni kısa vadeli amaç, 20.600 – 20.800 dolar düzeylerine çıkması bekleniyor. Bitcoin’in şu an ki fiyatı ise 21.170 dolar formundadır.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu