Bilimsel Araştırmalara Göre Sevilen Bir İnsan Olmanın 10 Yol

Günlük hayatın gerilimi ve birçok sürpriz gelişmeyle birlikte beşerlerle olan münasebetlerimiz de değişime maruz kalabiliyor. Bu durum birtakım insanların atlatabildiği bir sorun olsa da birçok insanın da içine kapanmasına neden olabiliyor.

Bu yazımızda bilimsel araştırmaların onayladığı 10 adet ögeye göz atacağız. Bu ögelerin her birinin bilimsel olarak beşerlerle olan ilgilerimizi olumlu istikamette etkilediği biliniyor.

1. Beden lisanını taklit etmek:

İlk bakışta biraz garip üzere görünse de karşımızdaki kişinin jest ve mimiklerini taklit etmek daha olumlu bir irtibatın altın anahtarı. Karşınızdaki kişinin beden lisanını taklit etmenin âlâ bir irtibat sağladığı bilimsel olarak onaylanmış bir gerçek.

2. Birlikte daha fazla vakit geçirmek:

Bir bireyle ne kadar çok vakit geçirilirse o kadar yakınlaşıldığı herkesin kabul ettiği bir gerçek. Bilimin “maruz kalma etkisi” olarak isimlendirdiği bu durum, insanların sık sık gördüğü şeyi vakitle daha fazla sevmesiyle ortaya çıkıyor. Bilim, bunun insanın tabiatında olduğunu birçok farklı araştırmayla kanıtlıyor.

3. Övgüyü denetim altına almak:

Her insan övgü ve iltifattan hoşlanır. Pekala bir bireye rastgele birini tanımlarken kullandığınız sıfatların sizinle ilişkilendirildiğini biliyor muydunuz? Bu tarifin mucidi olan IFL Science, “herhangi birini kibar ya da zeki olarak tanımlarsanız beşerler sizi de bu sıfatlarla tanımlar” diyor. Buna ek olarak sık sık yapılan iltifatların ve övgülerin de aksi tesir yarattığı bilimsel bir gerçek. Vaktinde yapılan ve üzerine düşünülmüş olan övgünün ziyadesiyle yapan olduğuysa bir öteki gerçek.

4. Memnun kalmak:

Hiç kimse etrafında daima somurtan ve mutsuz olan birini görmek istemez. Çünkü çevrenizdeki rastgele birinin düşük modu sizi de bir epey etkileyecektir. Beşerlerle olan bağlarınızın daha sağlıklı ve kalıcı olmasını istiyorsanız keyifli görünmeyi unutmamanız gerekiyor. Etrafında keyifli ve müspet insanların yer aldığı insanların daha başarılı ve verimli olduğu da kanıtlanmış bir durum.

5. Kusur yapmak:

Biraz garip üzere görünse de yanılgı yapmak insanların size olan bakış açısını olumlu istikamette tesirler. Sanılanın bilakis daima kusursuz üzere görünmeye çalışmak sizi çok daha makûs bir pozisyona koyuyor. Yanılgı yaptığınızı ve yapabileceğinizi insanlardan saklamamak sizin için ve etrafınız için çok daha yararlı olacaktır.

6. Küçük dokunuşlar yapmak:

Birçok bilimsel araştırma, ikili alakalarda ve günlük yaşantımızda bağlantı halindeyken ufak dokunuşların yararlı olduğunu söylüyor. Omuza yahut kola yapılan küçük dokunuşlar daha sıcak bir ruh hali sunduğu için ilgileri direkt etkiliyor ve karşınızdaki kişinin sizi daha olumlu biri olarak görmesini sağlıyor.

7. Gülümsemek:

Dördüncü unsurda de belirttiğimiz üzere olumlu güç yaymak son derece değerli. Etrafınızdaki insanların sizi katı biri değil de sempatik biri olarak hatırlaması hem hafızalardaki yerinizi sabit kılar hem de ilişkilerinizdeki bağı kuvvetlendirir.

8. Sevildiğini hissetmek:

Birçok deneyle kanıtlanmış olan bu gerçek, rastgele birinin bizden hoşlandığını ya da sempati duyduğunu düşündüğümüzde ona daha yakın hissettiğimizi kanıtlıyor. Bu da sürekli olumlu bir profille yaşamayla olabilecek bir durum.

9. Mizah anlayışına sahip olmak:

Şüphesiz ki bir beşerden etkilenmemize sebep olan en değerli etkenlerden biri mizah anlayışı. Kaliteli sayılabilecek seviyede mizah anlayışına sahip olan insanların her ortamda sevildiği kabul edilmiş bir gerçek.

10. İnsanları dinlemek:

Biriyle sağlıklı bir alaka kurmanın en temel koşulu yanlışsız formda tanımak olsa gerek. Gerçek tanımanın birinci basamağı da karşımızdaki kişinin anlattıklarına kulak vermekten geçiyor. Böylelikle gerçek formda tanıdığımız beşerlerle olan ilgilerimiz çok daha sağlıklı olacaktır.

Yukarıda listelediğimiz unsurların her biri IFL Science tarafından bilimsel araştırmalara dayanarak resmiyete kavuşturulmuş ögeler. Alışılmış ki her beşerde birebir etkiyi yaratması mümkün değil lakin toplum tarafından sevilmenin en önemli kuralları olarak üstteki unsurları örnek gösterebiliriz.

Başa dön tuşu