Bilim İnsanları Yeni Bir Optik Yanılsama Oluşturdular

Washington Üniversitesi'nde bulunan bilim insanları, yeni bir optik yanılsama oluşturdular. Oliver Flynn ve Arthur Shapiro tarafından oluşturulan bu yanılsamaya 'Perpetual Diamond' ismi verildi. 

Oluşturulan optik yanılsama aslında sabit olarak duran bir geometrik biçimin, beynimiz tarafından daima hareket ediyormuş üzere görülmesine neden oluyor. Bilim insanları bu optik yanılsamayı oluşturabilmek için, yalnızca belli aralıklarla yanıp sönen bir flaş ışığı kullandılar. Dilerseniz bu optik yanılsamanın ayrıntılarına inmeden evvel biraz beynimizi zorlayalım.

Her ne kadar hareketli olarak görsek de aslında bu geometrik biçim sabit olarak duruyor. Hatta o denli ki bilim insanları, bu optik yanılsamayı özelleştirebilmeyi de başarmış durumdalar. Buna nazaran bu optik yanılsamanın istikameti de bilim insanları tarafından yönetilebiliyor. Kullanılan efektler yardımıyla bilim insanları, beynimizi istedikleri tarafta kandırmayı başarabiliyorlar.

Yukarıdaki görselde, geometrik halin etrafının aydınlantılmasının denetim edilmesi görülebiliyor. Geometrik biçimin art planında bulunan bu bölgelerin belirlenen aralıklarla yanıp sönmesi, halin daima olarak hareket ediyormuş üzere görülmesini sağlıyor. Örneğin bu cisim şayet üst gerçek hareket ediyorsa, üst kısımda bulunan gri bölgenin yanıp sönme mühleti buna imkan sağlıyor.

Bu optik yanılsamayı oluşturan bilim insanları tarafından yapılan açıklamalarda geometrik cismin hareket etmediği belirtilirken, beyni kandırmanın aslında o kadar da sıkıntı olmadığı tabir edildi.

Başa dön tuşu