Artık Bitkisel Atıktan Verimli Ürün Elde Edilebilecek

Bitkisel atığı naylon, plastik ve kimyasallar üzere sürdürülebilir ve yüksek kıymetli eserlere dönüştürülmesinde en değerli adımlardan birini gerçekleştirebilmek için yeni bir enzim ailesi tasarlandı. Yeni tasarlanan enzim, bilim insanlarının yıllardır verimli bir halde parçalamanın yolunu aradığı lignin (bitkilerin ana bileşenlerinden biri) bileşiğinde faal.

Portsmouth’taki Biyoloji Bilimleri Okulu’ndaki Enzim İnovasyon Merkezi yöneticisi Profesör McGeehan, “Amacımız, tabiattan gelen enzimleri keşfetmek, nasıl çalıştıklarını anlamak için onları laboratuvarımıza getirmek ve daha sonra da yeni bir şeyler üretmek için üzerlerinde mühendislik uygulamak. Doğal olarak oluşan bir enzim olan lignin’i aldık ve en güçlü doğal bitki polimerlerinden birinin parçalanmasında değerli bir tepki gerçekleştirmesi için tasarladık” dedi.

(Lignin bileşeninin kimyasal bağı)

McGeehan demecine, “Bitkiler, şeker içerikli selülozlarını korumak için yalnızca mantarların ve bakterilerin alt edebileceği ‘lignin’ ismi verilen şahane bir gereç geliştiriyor. Bununla birlikte lignin, geniş bir potansiyel sürdürülebilir kimyasal kaynağıdır, bu yüzden bu yapı taşlarını çıkarmanın ve kullanmanın bir yolunu bulabilirsek mükemmel şeyler yaratabiliriz” kelamlarıyla devam etti.

Lignin, bitki yapısı içerisinde bir iskele misyonu görüyor ve su taşınmasının da merkezi olarak rol alıyor. Ayrıyeten bitkiye patojenlere karşı savunma ve güç kazandırıyor.

McGeehan’ın dediğine nazaran bu tasarlanmış enzim sayesinde lignin temelli moleküller ile birlikte biyolojik atıklardan naylon, plastik ve kimyasallar üzere sürdürülebilir eserler elde edebileceğiz. Böylelikle geri dönüşümde kıymetli bir adım atılmış olacak.

Başa dön tuşu